Що таке криптопозика та як вона працює?

Якщо у трейдера або криптоінвестора не вистачає коштів для відкриття нових позицій або особистих потреб, вони можуть отримати їх у борг. Для цього не потрібно звертатися до банку, хвилюватися через кредитний рейтинг та годинами чекати на схвалення заявки. Отримати кредит у криптовалюті можна в кілька кліків через біржу або спеціалізовані платформи. 

 

Ми вивчили умови, процедуру оформлення, плюси та мінуси криптопозик, і готові поділитися з вами цією інформацією. 

Що таке кредит у криптовалюті?

Криптопозика — це послуга, яка дозволяє отримати цифрові гроші в борг. Вони можуть бути видані під заставу криптовалют або без застави з використанням смарт-контракту.

Приклад 

Уявіть, що вам терміново потрібні гроші для покупки нової перспективної криптовалюти. На гаманці є 50 ETH, але ви не хочете їх продавати, оскільки впевнені, що монети незабаром подорожчають. Ви також хвилюєтеся, що якщо виведете Ефіри зараз, а потім захочете викупити їх назад, то зможете дозволити собі менше монет через зростання їхньої вартості. 

У цій ситуації криптокредит може стати оптимальним рішенням. Ви отримаєте потрібну суму під заставу Ефірів, які вже у вас є. 

Де можна отримати криптопозику?

Отримати криптопозику можна на біржах, DeFi-майданчиках та P2P-платформах. Подібні послуги надають також приватні інвестори та криптофонди. Найбільш популярні серед них: BTCPOP, Bitbond, LoanBase, Binance. Отримати гроші в борг можна з будь-якої точки світу, тому кредит у криптовалюті в Україні також доступний.

Який механізм роботи криптокредитування?

Процедура видачі криптопозики може відрізнятися на різних платформах, але в більшості випадків вона включає наступні етапи:

  • Реєстрація. Користувач створює обліковий запис і проходить верифікацію (на вимогу) на вибраній платформі.
  • Внесення застави. Переказ криптовалюти здійснюється на адресу смарт-контракту або на рахунок платформи.
  • Оцінка. Вартість застави оцінюється з урахуванням поточних ринкових цін. Сума кредиту зазвичай становить певний відсоток від вартості застави (наприклад, 50%-70%). Ця різниця допомагає постачальнику послуг покрити збитки, якщо ціна застави почне знижуватися через волатильність ринку.
  • Узгодження умов. Встановлюються відсоткова ставка, термін кредиту та можливі комісії.
  • Видача криптопозики. Гроші переказуються на гаманець одержувача.

Позичальник виплачує відсотки за кредитом згідно з умовами договору. Наприкінці терміну, після повернення основної суми з відсотками, кредитор повертає заставну криптовалюту. Якщо позичальник неспроможний повернути кредит, забезпечення списується для покриття боргу. 

Види криптокредитів

Криптокредити можуть відрізнятися залежно від умов постачальників послуг та процедури оформлення. Розглянемо докладніше їхні основні види.

Флеш-кредити

Позика надається та погашається в рамках однієї транзакції на блокчейні. Застава не потрібна, оскільки кредитом повністю керує смарт-контракт. Ця технологія гарантує, що борг буде повністю погашений до завершення транзакції, а якщо цього не станеться, операцію буде анульовано. Флеш-кредити часто використовуються для арбітражу, рефінансування та інших стратегій, які потребують швидкого доступу до великих сум.

Заставні кредити

Гроші видаються під заставу крипти і на більший термін, ніж флеш-кредити. На DeFi-майданчиках забезпечені позики видаються за допомогою смарт-контрактів, які визначають суму кредиту, забезпечують зберігання застави та контролюють виконання умов позики. Централізовані платформи самостійно оцінюють вартість забезпечення та приймають рішення про видачу кредиту. Заставні кошти зберігаються на їхніх гаманцях чи в спеціальних сховищах.

P2P-кредити

Це кредити, які користувачі видають безпосередньо один одному на P2P-платформах. Умови можуть бути гнучкими та обговорюватися між позичальником та кредитором.

Плюси та мінуси використання криптокредитів

З’ясувавши, як взяти криптопозику, поговоримо про переваги та недоліки такої послуги.

Плюси криптовалютних кредитів:

  • висока ймовірність схвалення;
  • прозорий процес кредитування;
  • пасивний заробіток для ходлерів (довгострокових інвесторів), які можуть давати криптовалюту в борг та заробляти відсотки.

Криптопозика має також і мінуси:

  • застава може бути продана, якщо вартість криптовалюти, в якій вона була надана, сильно впаде;
  • смарт-контракт, за наявності вразливостей та помилок, може зазнати атак зловмисників;
  • через волатильність ринку або помилкові прогнози, кредит може не принести очікуваної вигоди, а навпаки, спровокувати фінансові втрати. 

FAQ

1. Що буде, якщо не гасити криптопозику?

У такому разі кредитор використає заставні кошти, після чого ви вже не зможете їх повернути.

2. Чи варто мені отримувати криптокредит?

Щоб прийняти правильне рішення, потрібно зважити ризики, об’єктивно оцінити власне фінансове становище ти провести аналіз ринку криптовалют. Також слід уважно ознайомитись з умовами кредиторів, щоб зрозуміти, чи підходять вони вам.

3. Чи законні криптокредити в Україні?

Закон про регулювання крипторинку в Україні ще не ухвалено. Проте, українці можуть користуватися послугами міжнародних майданчиків, у тому числі й тих, що спеціалізуються на криптопозиках.

Бажаєте купити криптовалюту дешево з картки українського банку?
На ObmenAT24 діють мінімальні комісії на всі види послуг. У нас ви можете купити, продати та обміняти крипту вигідно, швидко та безпечно.