Що таке децентралізовані фінанси (DeFi) і як вони працюють?

Технологія блокчейн змінила парадигму фінансових послуг і забезпечила до них доступ без посередників, якими виступають банки, біржі та інвестфонди. У цій статті дізнаємося про DeFi: що це таке, як працює, які переваги і недоліки у децентралізованих фінансів.

Що таке Дефі

Що таке DeFi в криптовалюті

 

Дефі – це абревіатура від децентралізованих фінансів (Decentralized Finance) – загальний термін, що позначає екосистему фінансових послуг, представлених на блокчейні. Використовуючи інструменти дефі, користувачі можуть без посередників отримувати доступ до банківських послуг: торгівля активами і деривативами, ощадні депозити, кредитування, майнінг ліквідності і страхування.

Сукупна кількість заблокованих активів (TVL) в екосистемі DeFi станом на січень 2022 року становить $235 млрд.

За даними моніторингового сервісу Defi Llama, до найпопулярніших і найбільш активно використовуваних блокчейн-мереж в DeFi належать: Ethereum, Terra (LUNA), Binance Smart Chain (BSC), Avalanche і Solana. На мережу Ethereum припадає понад 62% всіх заблокованих активів (TVL) в екосистемі децентралізованих фінансів – $146,7 млрд.

З чого складається DeFi

1. Блокчейн

Головна складова інфраструктури дефі, без якої неможливе існування системи. Децентралізована платформа обробляє транзакції і надає безпечні фінансові операції через смарт-контракти. Приклади таких блокчейн-мереж: Ethereum І Binance Smart Chain.

Примітка. Блокчейни Bitcoin, Litecoin і Dogecoin не входять в екосистему DeFi, оскільки у них відсутні смарт-контракти. Але користувачі можуть використовувати токенізовані версії криптовалют, випущені для використання дефі-інструментів, наприклад, Wrapped Bitcoin (WBTC). Причому токенізовані активи випускають на різних блокчейнах. Це дозволяє використовувати токени BTC і ETH в мережах Ethereum, BSC та інших.

2. Цифровий актив

Нативна монета або утиліті-токен. Децентралізовані додатки використовують основні валюти блокчейна, такі як ETH, BNB, LUNA і SOL для оплати комісій мережі.

Утиліті-токен DeFi (криптовалюта) – що це?

Цей вид активів використовується для інших функцій системи, наприклад, виплати винагород за видані кредити, і майнінг ліквідності. Приклади утиліті-токенів:

 • UNI біржі Uniswap.
 • COMP, що нараховуються кредиторам у протоколі Compund.
 • BSW, що використовується для компенсації витрат користувачів на комісії за свопи на біржі Biswap.
 • CAKE – токени, які отримують постачальники ліквідності як винагороду.

Окремий вид цифрових активів – стейблкоіни, прив’язані до курсу конкретних фіатних валют, які захищають інвесторів від волатильності криптоактивів:

 • USDT і USDC в Ethereum.
 • BUSD на Binance Smart Chain.
 • UST в Terra (LUNA).

3. Смарт-контракти

Програми, які автоматично виконують задані умови при здійсненні угод, забезпечуючи сторонам безпеку. На основі смарт-контрактів розробляються DApp.

4. DApp

Децентралізований додаток, що виконує роль провайдера фінансових послуг. У ролі DApps виступають:

 • Децентралізовані біржі (DEXes).
 • Лендингові та AMM-протоколи (автоматизовані маркет-мейкери).
 • NFT-маркетплейси.
 • Блокчейн-мости.
 • Платформи для випуску токенізованих активів.

DApps замінюють банківські системи і працюють без довіри: користувачі взаємодіють з ними через криптовалютний гаманець, уникаючи необхідності делегувати активи компанії. Іншими словами, користуючись децентралізованими системами, користувачі блокують свої кошти в смарт-контракті, який управляється алгоритмом, що виключає людський фактор.

Примітка: варто відзначити, що вивести заблоковані активи з смарт-контракту можна, якщо хакерам вдасться зламати Dapp-протокол або знайти бекдори – уразливості у вихідному коді. Уразливість DApps не пов’язана з безпекою самих блокчейнів, на яких вони працюють. Якщо хакери зламають блокчейн-додаток, активи блокчейна та інших DApps не будуть порушені.

5. Гаманець для криптовалюти

Додатки для зберігання цифрових активів і здійснення з ними транзакцій. Доступ до криптогаманця забезпечують приватні ключі, які належать тільки самим користувачам. Ніхто, крім вас, не зможе скористатися вашими коштами в гаманці, якщо ви не скомпрометуєте закритий ключ.

Переваги DeFi

 • Відкритість і прозорість. Дані про операції і вихідний код блокчейнів публічно доступні. Це означає, що будь-який користувач може їх перевірити. Але бувають і приватні блокчейни з закритим вихідним кодом та анонімні криптовалюти, такі як Dash (DASH), Monero (XMR) і Zcash (ZEC).
 • Доступність системи. Будь-який користувач незалежно від віку, географічного положення та інших факторів може скористатися децентралізованими фінансовими послугами. Для доступу потрібно тільки підключення до Інтернету і криптовалютний гаманець.
 • Гнучкість. Банки накладають обмеження на надання послуг, наприклад, режим роботи, ліміти виведення та обміну. У DEX-бірж обмеження відсутні.
 • Відсутність посередників. Користувачі взаємодіють один з одним безпосередньо і не платять комісійні посередникам, які нав’язують клієнтам власні правила.
 • Інклюзивність. Фінорганізації підпорядковуються правилам регуляторів і центробанків. DeFi-продукти просто випускають.
 • Додаткові інструменти заробітку. У традиційних системах постачальниками ліквідності можуть бути тільки ліцензовані маркет-мейкери, а в DeFi – хто завгодно.

Недоліки DeFi

 • Ймовірність злому дефі-протоколу. Як і у випадку з централізованими системами, користувачі надають свої кошти через протоколи, в яких хакери можуть виявити уразливості. Навіть аудити великих компаній не гарантують збереження коштів.
 • Волатильність криптоактивів. Через сильні коливання курсу криптовалют капітал може значно вирости або зменшитися в короткі терміни. Процентні ставки також швидко змінюються залежно від попиту та пропозиції.
 • Низька продуктивність. Пропускна здатність мереж Ethereum і Binance Smart Chain значно поступається централізованим системам. Але цю проблему вирішують більш продуктивні блокчейни, такі як Solana, Cosmos і Terra.
 • Відсутність юридичного захисту. Діяльність децентралізованих платформ практично не регулюється – користувачі системи представляють самі себе і змушені приймати на себе всі ризики. Клієнти банків і CEX-бірж захищені законодавством, а в разі крадіжки регулятори зобов’язують компанії відшкодувати збитки потерпілим.
 • Фінансові ризики. Відсутність ліцензування розв’язує руки шахраям, що несе підвищені ризики для користувачів-початківців.
 • Нестабільність. У дефі-середовищі відсутні стандарти, що часто призводить до зломів і операційних помилок, які тягнуть за собою збитки для користувачів.
 • Обмеженість. Інструменти DApps поки недостатньо розвинені. Наприклад, трейдери не можуть встановити стоп-лосс або тейк-профіт на криптобіржах Uniswap і 1inch.

Відомі проєкти DeFi

 • Curve Finance – найбільший децентралізований протокол, TVL якого перевищує $23 млрд. Це децентралізована біржа на Ethereum.
 • MakerDAO – платформа для лендінгу та емісії стейблкоінів DAI. Відмінність DAI від стейблкоінів типу USDT в тому, що нові токени генеруються за допомогою смарт-контракту і забезпечуються монетами ETH.
 • Aave – другий за розміром кредитний протокол після MakerDAO з загальною сумою заблокованих активів еквівалентною $13,2.
 • Uniswap – перший і найвідоміший автоматичний маркет-мейкер на Ethereum.
 • Anchor Protocol – лідер серед ощадних протоколів на Terra, який по TVL перевершив Uniswap і Compound.
 • PancakeSwap – найбільший AMM в мережі BSC.
 • Yearn Finance – агрегатор для автоматизації прибуткового фермерства.
 • Osmosis – найпопулярніший DEX на блокчейні Cosmos.

Порівняння DeFi та CeFi

 

Децентралізовані фінанси (дефі)

 

Централізовані фінанси (цефі)

 

Нативна валюта Фіатні гроші Цифрові активи: монети і токени

Хто має право
на випуск грошей
 Держава і центробанки Будь-який користувач

Інтероперабельність
Послуги часто фрагментовані. Щоб користуватися повним спектром фінінструментів, вам знадобляться акаунти
в різних
сервісах.
Ви можете використовувати один гаманець для доступу до будь-яких фінпослуг, в тому числі на різних блокчейнах.
Прозорість Транзакції приховані від користувачів Дані про транзакції доступні всім
Конфіденційність Користувачі розкривають банкам та
іншим фінкомпаніям особисті дані
Фінансові послуги доступні без верифікації
Хто може стати постачальником
ліквідності
Тільки акредитовані організації та
інституційні інвестори
Будь-які фізособи і компанії
Доступні активи ● Валюти
● Акції та сировинні товари
● Криптовалюти
●  Деривативи
●  NFT (невзаємозамінні токени)

 

Як правильно інвестувати в DeFi, щоб заробити?

Для початку роботи з децентралізованими фінансами вам потрібен криптогаманець, наприклад, Trust Wallet, MetaMask або SafePal. Останній надає доступ до Defi-протоколів прямо в мобільному додатку.

Залежно від обраної мережі, поповніть гаманець монетами для оплати комісій мережі і стейблкоінами, які потім будете обмінювати на інші монети і токени. Наприклад, якщо ви працюєте з Ethereum, то вносити потрібно ETH і USDT. Однак ви можете перенести ці криптовалюти в іншу мережу, використовуючи блокчейн-міст. Коли все готово, залишається тільки підключити гаманець до DeFi-платформі і приступити до заробітку.

Децентралізовані інструменти відрізняються від традиційних і на перший погляд можуть здатися складними. Крім того, потрібно враховувати можливі ризики. Але, якщо розібратися, то побачите, що в цьому немає нічого складного. Способи можна комбінувати і на їх основі розробляти дохідні стратегії. Давайте перерахуємо найпопулярніші способи заробітку на дефі:

 1. Майнинг ліквідності. Користувачі DEX-бірж додають активи в пули ліквідності торгових пар і отримують дохід з комісій, що сплачуються трейдерами за свопи. Винагороди нараховуються пропорційно частці постачальника ліквідності.
 2. Фармінг або прибуткове фермерство (Yield Farming). Крім доходу, що генерується торговими комісіями, постачальники ліквідності додатково можуть отримувати нативні токени децентралізованих бірж. Наприклад, постачальники ліквідності на PancakeSwap можуть застейкати LP-токени, отримані за додавання ліквідності та отримувати CAKE. Yield Farming – один з найбільш прибуткових способів заробітку на DeFi. Процентна прибутковість може досягати і навіть перевищувати 1000% річних, але швидко змінюється.
 3. Стейкінг. Деякі криптовалюти працюють на алгоритмі консенсусу Proof-of-Stake (PoS) або на основі його різновидів, наприклад, делегованому доказі частки володіння (DPoS). Ви можете застейкати таку криптовалюту або делегувати її валідаторам мережі, тобто заблокувати в смарт-контракті, щоб отримувати додатковий дохід. Стейкінг підтримують блокчейни Ethereum, Solana, Terra, Tezos, Cosmos та  ряд інших.
 4. Сейвінг. Цей вид заробітку аналогічний банківським депозитам: ви вносите стейблкоін і отримуєте відсотки, які бувають фіксованими і динамічними. Приклад ощадного протоколу – Anchor Protocol, що надає послуги депозитів для стейблкоіна UST на блокчейні Terra.
 5. Лендінг. На платформах Compound і Aave користувачі видають кредити під заставу криптовалюти, отримуючи дохід з відсотків. Додатково Compound нараховує кредиторам винагороди в токенах COMP.

Висновок

Децентралізовані фінанси спрощують доступ до фінансових послуг і роблять їх анонімними для користувачів, зберігаючи при цьому прозорість і пропонуючи прибутковість, незрівняну з тією, що пропонують компанії-посередники.

Децентрализованные финансы (дефи) Централизованные финансы (цефи)
Нативная валюта Фиатные деньги Цифровые активы: монеты и токены
Кто имеет право на выпуск денег Государство и центробанки Любой пользователь
Интероперабельность Услуги часто фрагментированы.Чтобы пользоваться полным спектром фининструментов, вам понадобятся аккаунты в разных сервисах. Вы можете использовать один кошелек для доступа к любым финуслугам, в том числе на разных блокчейнах.
ПрозрачностьТранзакции скрыты от пользователей Данные о транзакциях доступны всем
Конфиденциальность Пользователи раскрывают банкам и другим финкомпаниям личные данныеФинансовые услуги доступны без верификации
Кто может стать поставщиком ликвидностиТолько аккредитованные организации и институциональные инвесторыЛюбые физлица и компании
Доступные активы - Валюты - Акции и сырьевые товары - Криптовалюты - Деривативы NFT (невзаимозаменяемые токены- Цифровые активы, в том числе стейблкоины - Синтетические активы (криптодеривативы) - Токенизированные валюты, акции и сырьевые товары

*Зверніть увагу, що дія програми лояльності та реферальної програми починається з моменту її запуску, всі попередні угоди не враховуватимуться.

Для початку роботи з DeFi-платформами вам буде потрібно завести безпечний некастодіальний криптогаманець і поповнити його криптовалютою. Їх можна  купити через Obmenat24, де ви знайдете кращі умови і тарифи обміну.

FAQ

1. Як працює DeFi-кредитування?

Процес проходить в кілька етапів. Розглянемо його на прикладі позики ETH із забезпеченням в USDT:

 • Щоб надати кредит, холдер ETH блокує монети в кредитному пулі.
 • Позичальник вносить USDT для застави і блокує криптовалюту в смарт-контракті, сплативши комісію мережі. Співвідношення застави і суми кредиту відрізняється в залежності від платформи і може варіюватися від 1:1 до 1:2.
 • ETH відправляються на криптогаманець позичальника – тепер монети знаходяться в його розпорядженні.
 • Щоб повернути заставні кошти, позичальникові необхідно погасити заборгованість разом з нарахованими відсотками.

Криптокредити бувають з встановленим терміном і безстроковими. У першому випадку застава списується на користь кредитора, якщо в зазначений термін позичальник не погашає заборгованість. У другому випадку спрацьовує ліквідація, якщо вартість застави з урахуванням нарахованих відсотків досягає певного рівня TLV. Ця система працює аналогічно до Margin Call в маржинальній торгівлі.

2. Що таке DeFi Protocol?

Будь-яка автономна програма для доступу до фінпослуг на блокчейні. DeFi-протокол – це синонім до DApp. DEXes, лендінгові протоколи і NFT-маркетплейси – все це DeFi-протоколи.

3. Що таке дефі для початківців?

Простими словами, дефі – це екосистема відкритих фінансів на основі технології блокчейн, доступна будь-яким користувачам.