Що таке Testnet?

Коли розробники створюють нову криптовалюту, блокчейн або окремі оновлення до існуючих проєктів, вони обов’язково проводять глибоке тестування. Це дозволяє виявити помилки, які можуть негативно вплинути на роботу технології, а також усунути вразливості, якими можуть скористатися хакери.

 

Для перевірки своїх ідей розробники використовують тестову мережу Testnet. Що це за технологія, у чому полягають її переваги та як на ній можна заробити? Розглянемо ключові особливості тестових мереж у нашій статті.

Огляд та принципи роботи Tестнет

Реальна мережа блокчейна, яка активно функціонує і дозволяє здійснювати транзакції з діючими криптовалютами, називається Mainnet.

Тестнет — це бета-версія блокчейна, представлена у вигляді тестового ланцюжка блоків. Вона дозволяє розробникам проводити дослідження своїх проєктів у безпечному середовищі без ризиків для основної мережі (Mainnet). Testnet часто називають “чернеткою”, або “пісочницею”. Експерименти проводяться без використання реальних криптовалют.

Принципи роботи тестових мереж наступні:

  • розробники та тестувальники активно взаємодіють у Testnet, забезпечуючи зворотний зв’язок;
  • тестові криптовалюти не беруть участь у загальній емісії та не мають реальної вартості;
  • операції в бета-версії блокчейна виконуються значно швидше, оскільки перевірка транзакцій не потребує багато зусиль та технологічних потужностей;
  • користувачі Testnet не стикаються з реальними фінансовими ризиками.

Навіщо потрібний Testnet?

Тестнет відіграє важливу роль у процесі розробки нових блокчейн-проєктів та криптовалют. У процесі тестування обмеженій групі людей надається доступ до нових технологій для перевірки їхньої роботи.

Розглянемо особливості використання тестових мереж детальніше:

  1. Тестування функціональності. Розробники можуть перевірити працездатність смарт-контрактів, транзакцій та інших функцій блокчейн-проєктів без ризику втрати реальних коштів.
  2. Виявлення помилок та вразливостей. Testnet дозволяє виправляти проблеми та підвищувати безпеку проєктів перед їхнім випуском на Mainnet.
  3. Розробка DApps (децентралізованих застосунків). Testnet надає зручний простір для тестування та вдосконалення застосунків, що працюють на блокчейні, та їхніх смарт-контрактів.

Як розпочати працювати з Тестнетом?

Взяти участь у тестовій мережі може будь-яка людина, яка цікавиться сферою криптовалют. Щоб розпочати, потрібно вибрати монету. Наприклад, якщо вас цікавить Bitcoin, виберіть Bitcoin Testnet, Cardano — Cardano Testnet.

Наступний крок – встановлення гаманця. Вам потрібно знайти та налаштувати гаманець, який підтримує тестову мережу вибраної вами криптовалюти. MetaMask, Blockchain.com, MyEtherWallet, Electrum, Trust Wallet – всі ці гаманці працюють із тестовими мережами. Далі потрібно згенерувати адресу, на яку ви будете отримувати монети. Зверніть увагу, що ви не зможете використовувати для тестових токенів основну адресу, призначену для зберігання реальних криптовалют у Mainnet.

Тестові токени видаються безкоштовно. Щоб їх отримати, потрібно знайти спеціальні крани тестової мережі (роздачі) та подати відповідний запит, вказавши адресу гаманця.

Тестові токени можна надсилати іншим учасникам, використовувати у децентралізованих додатках та експериментах Тестнета. При виявленні будь-яких проблем або помилок обов’язково зв’яжіться з розробниками та повідомте про них. Це допоможе покращити роботу тестової версії проєкту та підготувати його до повноцінного запуску.

Переваги роботи з Тестнетом

Ми вже з’ясували, що таке Тестнет і знаємо, що це дуже зручна технологія для творців блокчейн-проєктів. За її допомогою вони можуть проводити тестування у безпечному середовищі, налагоджувати функції нових інструментів, усувати вразливість коду тощо.

Тепер поговоримо про переваги, які отримують звичайні користувачі Тестнету:

  • Заробіток. За тестування функцій криптопроєкту можна отримати нагороду від розробників.
  • Навчання та досвід. Testnet допомагає зрозуміти, як здійснюється майнінг, стейкінг криптовалют, і дозволяє безпосередньо взяти участь в цих процесах.
  • Отримання корисної інформації. В тестовій мережі можна більше дізнатися про команду та спільноту проєкту, вивчити його особливості та перспективи. Це допоможе вирішити, варто інвестувати в нього після реального запуску чи ні.

Головна перевага тестових мереж, як для учасників, так і для розробників, полягає у відсутності серйозних ризиків. Ця технологія унеможливлює будь-які фінансові втрати і дозволяє експериментувати з оновленнями без шкоди для діючих блокчейн-мереж.

Тестнет і заробіток: можливості та стратегії

Тестнет криптовалют дозволяє учасникам заробляти реальні токени або NFT після виконання певних дій. Зазвичай розробники готують список функцій, які потрібно протестувати та інструкцію, де пояснюється, як це зробити. Після виконання завдань потрібно залишити відгук про виконану роботу.

У деяких проєктах винагороду отримують усі учасники, в деяких — тільки ті, хто краще впорався із завданнями. У другому випадку можна заробити більше, тому що токени розподіляються серед меншої кількості користувачів.

Розглянемо, наприклад, Тестнет Umee. Це платформа для розробки DApps, яка працює на блокчейні Cosmos. У процесі тестування користувачам потрібно було щодня виконувати транзакції із тестовими токенами. На виконання завдань витрачалося в середньому 5-10 хвилин. Після закінчення двотижневого періоду учасники отримали по 4000 монет, реальна вартість яких на той момент становила $200.

Зверніть увагу, що Testnet далеко не завжди буває прибутковим. За статистикою з 10 нових проєктів відчутний дохід приносять лише один чи два. Якщо ви ставите за мету саме заробіток, а не досвід чи навчання, радимо перед участю уважно ознайомитись з умовами тестування.

FAQ

1. Як можна заробити на Testnet?

Розробники криптопроєктів винагороджують користувачів, які беруть участь у тестуванні. Можна отримати NFT або реальні токени проєкту. Для цього потрібно протягом тестового періоду виконувати завдання розробників та залишати відгуки.

2. Які ризики при використанні Testnet?

Тестнет — це технологія, яка дозволяє тестувати нові блокчейн-проєкти та оновлення без участі реальної криптовалюти. Це означає, що фінансові ризики для користувачів відсутні. Основним недоліком є те, що згаявши час на виконання завдань, ви можете заробити дуже мало або зовсім не отримати нагороду.

3. Які навички та знання необхідні для роботи з Testnet?

Для роботи з тестовою мережею потрібно знати:

 

  • що таке блокчейн і як він влаштований;
  • як завантажити та налаштувати криптогаманець;
  • як здійснюється передача токенів;
  • що таке смарт-контракти та DApps.

 

Відповіді на ці питання, а також іншу корисну інформацію про світ крипти можна знайти у нашому блозі. Ви швидко зможете у всьому розібратися, а потім перевірити свої знання на практиці, взявши участь у Testnet.

Сервіс ObmenAT24 пропонує вигідні умови для купівлі та продажу криптовалют. Здійснити обмін можна, використовуючи банківську картку або готівку. Наші переваги – оперативність, високі резерви та мінімальні комісії.