2022-12-15 13:33:21

NFT: що це та як на ньому заробити?

Цифрові технології розвиваються швидкими темпами і люди все активніше впроваджують їх у своє життя. Ми вже знаємо, що таке криптовалюта та блокчейн, вміло використовуємо віртуальні активи для заробітку та оплати покупок. Більше того, в Україні найближчими роками може вступити в дію закон про легалізацію цифрових грошей.

Сьогодні поговоримо про такий вид криптоактивів, як NFT: що це, як вони з’явилися і чи можна в них інвестувати.

Історія виникнення NFT


NFT 
(non-fungible tokens) розшифровується і дослівно перекладається як “невзаємозамінний токен”.

NFT — це токен, створений на технології блокчейн, який після випуску не можна видалити, замінити і навіть перейменувати.

Хто вигадав NFT-токени, що це за технології, як і коли вони з’явилися?

NFT часто використовують як цифровий сертифікат, який підтверджує право на володіння тим чи іншим активом. Це може бути мистецький твір, проєкт, доменне ім’я тощо. За словами експертів, токенізувати можна все, що завгодно.

Розглянемо еволюцію NFT більш докладно.

 

2014 рік


Художник Кевін МакКой створив перший NFT, використовуючи блокчейн Namecoin.
 Токен був цифровим зображенням восьмикутної піксельної фігури. Головною його особливістю була схильність до гіпнотичної зміни кольору та пульсації.

Творіння Маккоя послужило поштовхом до появи інших винаходів у світі цифрових технологій. В результаті з’явилася платформа Counterparty (Bitcoin 2.0), проте вона так і не здобула прихильності серед користувачів. Замість неї для створення NFT дедалі частіше почали використовувати блокчейн Ethereum.

 

2017 рік


Наступним гучним проєктом у світі NFT стала 
серія токенів CryptoPunks, авторами якої стали Джон Уоткінсон і Метт Холл. До серії увійшли 10 000 персонажів, створені у стилі “кіберпанк“. Усі чоловічки були абсолютно різними. Спочатку, в якості експерименту, їх роздавали безкоштовно. Однак згодом на вторинному ринку панки почали продаватися за приголомшливі суми. Найдорожчий криптопанк був придбаний гендиректором Chain Діпак Тапліял за 23,7 млн дол.

Другий етап розвитку NFT розпочався з появи гри CryptoKitties від Axiom Zen. Її суть полягає в усиновленні, розмноженні та подальшому продажу тварин. Головною відмінністю CryptoKitties було те, що для зберігання котів гравці мали використовувати криптогаманці.

Наступною гучною подією у світі NFT став запуск DecentralandЦе децентралізований майданчик віртуальної реальності, який чимось схожий на гру The Sims. На ньому можна будувати будинки, заробляти віртуальні гроші, шукати предмети. Усі досягнення гравців фіксуються та зберігаються на блокчейні.

 

2021 рік


У другій половині 2021 року
 на ринку NFT стався справжній бум. Christie’s і Sotheby’s, найбільші аукціонні майданчики, приєдналися до продажу незмінних токенів. Саме в цей період був проданий найдорожчий NFT — картина “Everydays: the First 5000 Days” Майка Вінкельмана (Beeple). Лот оцінили у 69 млн. дол.

 

2022 рік

 

Світ NFT продовжує активно розвиватись. Спостерігаючи за темпами, експерти прогнозують масштабну токенізацію мистецтва. До сьогоднішнього дня стало цілком очевидним, що NFT — це не лише красиві картинки. Це новий ринок, який багато в чому нагадує гру, але водночас вважається досить перспективним та здатним охопити все: від музики до нерухомості. Геймери, трейдери, інвестори, як досвідчені, так і новачки, з кожним роком все більше освоюють NFT-технології, отримуючи унікальні можливості для соціального зростання та заробітку.

 

Чому NFT став популярним?


Токени
 NFT: що це і навіщо про них так багато говорять? На думку аналітиків, на популярність невзаємозамінних токенів вплинули наступні фактори:

 

 • Пандемія. У 2020 році на карантині, опинившись віч-на-віч з гаджетами, люди стали більше цікавитися фінансовими інструментами, особливо новими.
 • Публікації у ЗМІ. Обговорення NFT почали виходити за межі геймерських груп. Свої токени презентували багато знаменитостей, серед яких таємничий художник Бенксі, актриса Періс Хілтон, бізнесмен Ілон Маск. Поява гучних імен у заголовках новин миттєво привернула увагу громадськості.
 • STEPN. Це програма, за допомогою якої можна заробляти гроші за пройдену кількість кроків. Для участі потрібно купити NFT-кросівки. Такий вид заробітку привернув багато уваги як до самої програми, так і до нового виду токенів. Згідно з останніми даними, кількість активних користувачів STEPN становить близько 2,3 млн. осіб.

За словами експерта Олександра Орловського, інвестори-початківці, які прийшли у світ крипти в 2018-2021 роках, побачили, що практично всі відомі і перспективні токени коштують занадто дорого. NFT вважався відносно новим напрямом, тому багато хто вирішив зосередитися саме на ньому. Поштовхом також стало те, що деякі колекції NFT, такі як Cryptopunks, почали продаватися за мільйони доларів. Це ще більше підігріло інтерес до нових токенів та зробило їх популярними.

 

Сфера застосування


Ми вже знаємо, 
що таке NFT token, що це швидкий та зручний спосіб для цифровізації фізичних активів. За словами експертів, у майбутньому людству відкриється ще більше способів застосування NFT. Давайте розберемося, у яких сферах токени використовуються сьогодні.

 

Криптомистецтво


NFT стало вирішенням проблеми нелегального розповсюдження творів мистецтва,
 інструментом, завдяки якому автори можуть підтверджувати право власності на свої твори.

Будь-який користувач може переглядати зображення в блокчейні і зберігати їх на свій комп’ютер, але можливість довести факт володіння оригіналом має тільки справжній власник.

У цьому полягає головна цінність NFT.

 

Колекціонування


Колекційні активи мають високу популярність на NFT-маркетплейсах.
 Ними часто виступають твори цифрового мистецтва чи навіть твіти. У вас може виникнути питання “Навіщо людям платити гроші за чужі твіти?” Однак колекціонери вважають їх так званою “цифровою версією автографа”. Найяскравіший приклад — перший твіт Джека Дорсі, творця соцмережі Twitter. Повідомлення було опубліковано у 2006 році, а текст був таким: “just setting up my twttr”. NFT-твіт продали через платформу Valuables за 2,9 млн дол.

 

Фінанси


Платформа DeFi JustLiquidity 
розробила унікальну модель стейкінгу, в якій NFT вважається пропускним квитком, що дозволяє приєднатися до чергового пулу. Така система створює вторинний ринок реалізації NFT з функцією відкриття доступу.

 

Ігри


NFT та технологія блокчейн часто використовується в іграх
 для внутрішніх покупок. Існує багато відеоігор, у яких можна збирати різні предмети, будувати об’єкти, виховувати вихованців, а потім торгувати ними, використовуючи NFT-токени всередині гри та на зовнішніх P2P-платформах. Один із прикладів – гра Axie Infinity.

 

Музика


Музичні NFT дозволяють авторам творів
 отримувати винагороду (роялті) за свою творчість. Завдяки технології блокчейн незамінні токени вважаються беззаперечним доказом права власності на музичні твори. За словами аналітиків, NFT можна назвати головним двигуном змін у музичній індустрії.

 

Логістика


NFT 
 це унікальні предмети, тому їх поступово починають використовувати в логістиці. Це зручно, адже в блокчейн можна внести інформацію про виробника, маршрут товару, розташування складу і т.д. Як це працює? Товару надається унікальний NFT, код якого наноситься на упаковку. Потім, у процесі переміщення посилки, токен сканується для додавання наступних даних. Завдяки цьому, після отримання посилки, замовник може отримати повні відомості про товар.

 

Як можна створити та купити NFT?


Ми вже знаємо, в яких сферах застосовується 
NFT, що це і як працює. Тепер давайте розберемося, як можна створити NFT. Процедура, насправді, досить проста. Пройти її та створити токен зможе кожен, навіть школяр:

 

 • Виберіть, що ви хочете токенізувати. Можна взяти старий дитячий малюнок, авторський вірш чи мелодію.
 • Зареєструйтесь на OpenSea — платформі, розробленій спеціально для роботи з NFT.
 • Підключіть криптовалютний гаманець (Coinbase Wallet, WalletConnect, Fortmatic або MetaMask).
 • Перейдіть до розділу Create, щоб створити новий токен.
 • Завантажте файл, попередньо ознайомившись із вимогами до форматів та розмірів.
 • Придумайте назву свого NFT, додайте опис, за бажанням вставте посилання на свій сайт або на будь-яку іншу сторінку. 
 • Виберіть блокчейн: Ethereum або Polygon. 
 • Натисніть кнопку “Створити”.


У своєму обліковому записі на OpenSea ви зможете 
редагувати NFT, стежити за активністю, виставляти токени на продаж. Вартість можна встановити фіксовану, а можна вибрати варіант аукціону. У другому випадку користувачі самі пропонуватимуть суми за ваше творіння.

Крім OpenSea, продати NFT можна на Binance, Axie Marketplace, Nifty Gateway та інших менш відомих платформах.

Щоб купити NFT, потрібно лише обрати токен і подати заявку на участь в аукціоні. Експерти радять здійснювати покупки на первинних ринках. Ціна тут точно буде нижчою. Через деякий час ви зможете перепродати куплені NFT дорожче та заробити. Складнощі можуть полягати лише в тому, щоб знайти перспективний токен і правильно визначити його цінність.

Сплатити NFT можна криптовалютою, але багато платформ допускають також використання банківських карток.

 

Стандарти NFT

 

Стандарти NFT: що це таке та на що вони впливають?

Простою мовою, стандарти — це принципи, які забезпечують постійну безперешкодну роботу технології та описують, як створювати токени в блокчейн-протоколі.

Список найпоширеніших стандартів блокчейну Ефіріум:

 

 • ERC-721 – найчастіше використовується у художній сфері. NFT цього стандарту не можна видаляти та копіювати.
 • ERC-998 – дозволяє поєднувати токени з іншими цифровими продуктами та виставляти їх на продаж як одне ціле. Може використовуватись як портфель для упорядкування віртуальних активів.
 • ERC-1155 — найбільше підходить для ігор. Такі токени найчастіше використовують в якості внутрішньоігрових предметів та для покупок.

Для створення NFT можуть використовуватися також і інші блокчейни, які мають власні стандарти:

 

Tezos — блокчейн, на якому створюються токени стандарту TZIP-12 або FA2 (взаємозамінні, незмінні токени, а також комбіновані смарт-контракти).

Flow — блокчейн для створення NFT. Його унікальність полягає в тому, що смартконтракт з часом може піддаватися оновленням та покращенням. Після внесення всіх корективів він стає незмінним.

 

Перспективи NFT-токенів


На думку експертів, NFT та блокчейн — це те, що змінить багато аспектів нашого життя. 

“Незамінні токени будуть популярні не тільки серед колекціонерів і поціновувачів мистецтва. NFT можуть перетворитися на широкий спектр фінансових інструментів для сегменту крипто/DeFi”, — вважає творець NFT-платформи Upshot Нік Еммондс. 

Деякі експерти припускають, що через кілька років ми згадуватимемо з посмішкою про ті NFT, які створювалися для мемів та відеороликів. 

Часто криптоінвестори-початківці і творчі особистості запитують: NFT: це що таке і як воно може вплинути на мистецтво?”.

Біржа Nasdaq дає наступні прогнози з цього приводу:

 

 • Мистецтво стане доступнішим. Для того, щоб помилуватися красивими картинами, не доведеться відвідувати галерею, достатньо буде просто включити комп’ютер і перейти на відповідну платформу. Так само просто можна буде купити картину та навіть створити свою.
 • Автори зможуть отримувати прибуток від кожного перепродажу свого творіння, що практично неможливо у реальному світі.
 • Творчість стане вільнішою. Художникам, музикантам більше не доведеться відстежувати тренди та підлаштовуватися під них. Вони зможуть створювати те, що їм близько до душі. У світі NFT для кожного твору знайдеться своя аудиторія.

Висновки


У цій статті ми з’ясували про 
NFT: що це, як заробити, купуючи та продаючи токени, як їх можна створювати самостійно. Давайте підсумуємо інформацію:

 

 1. NFT – це токен, який підтверджує авторське право на будь-який предмет – фізичний чи цифровий.
 2. Активи створюються на блокчейні, мають власні стандарти та сфери застосування.
 3. Найпоширеніші NFT: картини, фото, відео, мелодії. Крім цього, токени часто використовуються в іграх.
 4. Перший NFT було створено у 2014 році. Після цього сфера почала активно розвиватися, досягнувши піку у 2021 році.
 5. Придбати NFT можна на платформах OpenSea, Nifty Gateway, Binance, NBA Top Shot та інших.
 6. Сфера NFT має позитивні прогнози та продовжить активно розвиватися, проникаючи в різні сфери: від мистецтва до логістики та фінансів.

Якщо вас зацікавив криптосвіт і ви хочете вкласти частину капіталу в криптовалюту, радимо скористатися обмінником ObmenAT24 для покупки активів. За допомогою нашого сервісу ви зможете купити BTC, ETH, Tether онлайн та офлайн. Обмін здійснюється швидко: без реєстрації, верифікації та зайвих питань.

FAQ

1. Скільки коштує 1 NFT?

На вартість NFT впливають три ключові фактори: рідкість, популярність та корисність. Кожен токен має власну вартість. Мінімальна ціна відображається на платформах, де продаються NFT.

2. У чому полягає головна цінність NFT?

Ми вже з’ясували про NFT: що це, простими словами, те саме, що і цифровий сертифікат на якийсь предмет, який підтверджує авторське право. Головна цінність невзаємозамінних токенів полягає в їхній унікальності. Кожен токен вважається неповторним і несе інформацію про свого творця.

3. Як відрізнити оригінал NFT від підробки?

Кожен NFT існує тільки в одному екземплярі: його не можна ні підробити, ні розділити, ні викрасти. Однак, щоб уникнути шахрайства, експерти радять купувати токени лише на відомих офіційних маркетплейсах, таких як OpenSea, Binance і т.д.

Цей сайт використовує cookies.

Дізнатися більше