2022-11-22 12:58:11

Як регулюють криптовалюти в Україні

Україна знаходиться на четвертому місці за обсягом торгівлі криптовалютою. Про це свідчать результати дослідження компанії Chainalysis за 2021 рік.

Українці активно використовують віртуальні активи для збереження та примноження власних заощаджень. Водночас, питання регулювання цифрових операцій досі залишається відкритим.

Сьогодні поговоримо про те, чи регулюється криптовалюта (Україна) законом та які перспективи мають цифрові активи у нашій країні.

Ключові перспективи для віртуальної валюти

Image border

Україна пройшла великий шлях від перших новин про появу віртуальних грошей до моменту набуття статусу одного із світових центрів розвитку криптоіндустрії.

Найважливішим кроком було ухвалення та підписання президентом Володимиром Зеленським закону “Про віртуальні активи”. Це сталося в березні 2022 року. За словами експертів, під час розробки законопроєкту українська влада злагоджено працювала з суспільством, яке вже було сформовано.

Варто зазначити, що, незважаючи на затвердження закону главою держави, він досі не вступив в дію. Для легалізації криптовалюти українські депутати мають ще ухвалити законопроєкт, який передбачає внесення змін до Податкового кодексу.

На що може вплинути Закон України? Криптовалюта та її власники можуть зіткнутися з такими змінами:

  • іноземні та українські криптобіржі зможуть офіційно здійснювати свою діяльність в Україні;
  • компанії, які проводять операції із криптоактивами, зможуть створювати рахунки в українських банках;
  • закон захистить заощадження українців, оскільки держава забезпечуватиме захист їхніх прав у судовому порядку;
  • функцію регулювання візьмуть на себе Національний банк та Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку.

Експерти, коментуючи норми закону, зазначають, що він передбачає державний захист для бізнесу та користувачів, і не має на меті зарегулювати галузь.

Багатьох цікавить питання, чи можна буде розраховуватись віртуальними коштами після того, як набуде чинності закон? Криптовалюту Україна поки що не планує використовувати як засіб платежів. Це означає, що український бізнес не зможе використати електронні гроші для розрахунків.

Читайте також наш матеріал про те, як робити інвестиції в криптовалюту в Україні.

Як працюють податки?

Як буде оподатковуватись криптовалюта? Закон України про внесення поправок до Податкового кодексу передбачає:

  • п’ятирічний пільговий період для фізосіб — у цей період потрібно буде сплачувати 5% ПДФО +1,5% військового збору від суми прибутку;
  • оподаткування прибутку фізосіб після закінчення пільгового періоду – ставка ПДФО збільшиться до 18%, військовий збір залишиться незмінним –1,5%;
  • оподаткування доходу від реалізації криптомонет, створених майнерами – 5% ПДФО + 1,5% військового збору.

З представників бізнесу, діяльність яких зосереджена лише на здійсненні операцій із цифровими активами, стягуватиметься податок у розмірі 5% від прибутку. Інші юрособи платитимуть стандартні 18%.

Яким є вплив закону на реальний бізнес?

Закон “Про віртуальні активи” насамперед встановлює “правила гри” для основних учасників крипторинку: держави в особі НБУ та НКЦПФР, операторів надання послуг та користувачів цифровими активами.

Однак для реального бізнесу регулювання криптовалют не створює додатково покращених умов і не дає жодних привілеїв у сегменті захисту.

Чи достатньо ухваленого закону для регулювання ринку?

Закон “Про віртуальні активи” — це важливий крок, який сигналізує про перспективне криптомайбутнє України. Проте, згідно з коментарями аналітиків та відгуками інституційних інвесторів, текст закону не зовсім відповідає очікуванням та потребам ринку. Діапазон дії закону досить широкий, він практично не зачіпає вузькі сегменти. Наприклад, запропоноване державою регулювання криптовалют в Україні практично не зачіпає майнінг. Окрему увагу слід звернути на питання бюрократії та корупції.

Для інвесторів прогалини в законі залишають можливість виводити гроші поза біржею через трейдерів. Це дозволить обходити декларування та оподаткування. Як держава контролюватиме подібні операції і чи контролюватиме взагалі?

Чи стануть учасники ринку переходити на нову систему чи оберуть натомість роботу в тіні? Відповіді ці питання зможе дати фінальна версія податкового закону і практичне втілення законних норм у реальність.

Відповіді на деякі питання

1. Чи потрібно сплачувати податок за криптовалюту?

Якщо ви лише власник криптовалюти, платити податок не обов’язково. Якщо ви отримуєте дохід від продажу цифрових активів, потрібно платити, враховуючи правила: 18% ПДФО і 1,5% військового збору. Питання оподаткування фізосіб-підприємців та юросіб на даний момент неоднозначне, оскільки немає окремих КВЕДів для операцій з криптою та окремого переліку документів, що підтверджують придбання та продаж криптовалюти. Коли в Україні криптовалютний закон набере чинності, ситуація з оподаткуванням має прояснитися.

2. Чи можна купити криптовалюту з української картки?

На сьогоднішній день придбати криптовалюту можна з картки будь-якого банку України. Найшвидше здійснити покупку можна за допомогою криптообмінника. Сервіс ObmenAT24 пропонує купити Bitcoin, Ethereum, Tether та інші монети як офлайн, так і онлайн, розрахувавшись банківською карткою. Крипта опиниться у вашому гаманці вже через 10-15 хвилин після подання заявки.

3. Чи потрібно декларувати криптовалюту в Україні?

Закон “Про запобігання корупції” зобов’язує декларувати криптовалютні активи.

Кінцева крапка у його вирішенні буде поставлена, коли закон “Про віртуальні активи” почне діяти.

Цей сайт використовує cookies.

Дізнатися більше