2022-12-13 17:13:31

Що таке халвінг Біткоїна?

Image border

Блокчейн не має центробанку. Проте основні процеси суворо регулюються. Один із процесів, що забезпечує збереження цінності криптовалюти — халвінг. Розберемося, що він означає, коли буде халвінг Біткоїна, а також як він знизить суму винагороди для майнерів.

Халвінг: що це?

Цінність найзатребуванішої криптовалюти світу регулюється за допомогою цього процесу. Халвінг Біткоїна: що це таке? Це процес, у якому винагорода майнерів за видобуток монет зменшується вдвічі.

Для майнінгу Біткоїна потрібне дуже потужне обладнання, здатне вирішувати складні криптографічні завдання. Саме за їх рішення майнери отримують монети як винагороду. Через регулярні періоди часу, що дорівнюють 210 тисячам здобутих блоків (це приблизно кожні чотири роки) винагорода скорочується.

Перший в історії халвінг Біткоїна провели у листопаді 2012 року. Початкову нагороду за блок знизили з 50 до 25 монет. Наступне скорочення провели вже влітку 2016 року, знизивши суму винагороди до 12,5 Біткоїна. Наступний халвінг Біткоіна (і останній на цей момент) відбувся навесні 2020 року. Після нього сума винагороди дорівнює 6,25 монети.

Після того, як буде видобуто 21-мільйонну монету, майнінг припиниться. За попередніми прогнозами, це відбудеться в 2140 році. Попри те, що зараз видобуто вже близько 90% монет, кожен халвінг суттєво уповільнює процес майнінгу. Це очевидно, оскільки скорочення винагороди знижує мотивацію.

Що робитимуть майнери після завершення майнінгу? Їхнім заробітком стане комісія за підтвердження криптовалютних транзакцій. По суті, вони виконуватимуть функції аудиторів блокчейну.

Як халвінг впливає на ціну Біткоїна

Коли халвінг Біткоїна завершується, його ціна зростає. Це стало закономірним процесом:

  • після першого халвінгу ціна монети склала $11 — у 100 разів вище за попередню;
  • після другого, протягом кількох місяців, вартість Біткоїна варіювалася в межах $500-1000 за монету, а через півтора року вже піднялася до $20 тис.;
  • останній халвінг Біткоїна 2020 року допоміг підняти вартість криптовалюти приблизно до $30 тис. за одиницю.

Вартість монети підвищується не миттєво: вона планомірно зростає і досягає піку приблизно через 12-18 місяців після халвінгу. Далі, після пікового значення, вартість поступово знижується. Вже через рік вона нижча приблизно на 15-17%.

Потрібно розуміти, що халвінг Біткоїна — це не єдиний фактор, що впливає на цінність монети. Так, він має ключове значення, але з часом воно знижується. Чим глибше Біткоїн проникатиме в економіку різних країн світу, тим більше регулюючих факторів з’явиться. Наприклад, вже зараз зміна облікової ставки ФРС США впливає на вартість криптовалюти. Значення мають і загальносвітові процеси: пандемія, війна тощо.

Навіщо потрібен халвінг?

Стало зрозуміло, що таке халвінг Біткоїна. Але навіщо його проводити, штучно знижуючи винагороду майнерів? Халвінг — обов’язковий елемент економічної моделі цифрових валют (не тільки Біткоїна).

Його завдання – забезпечити стабільне збереження темпу майнінгу та регулювати цінність. По суті, це контроль, що забезпечує захист від інфляції. І якщо фіату можна «надрукувати» нескінченно багато, обмеження емісії криптовалюти робить її цінність справді стабільною.

Саме створення Біткоїна стало відповіддю на глобальну кризу 2008 року. Це валюта нового покоління. Чим більше монет видобуто, тим складніше майнити нові, і тим вони цінніші.

Звичайно, поняття цінності Біткоїна (як і іншої криптовалюти) — це дискусійне питання. Наразі провідні економісти світу намагаються створити механізм оцінки. Одна з ідей – синхронізувати базову вартість монети з витратами на електроенергію, використану для її видобутку.

Як працює халвінг у блоках Біткоїна?

Халвінг був спочатку закладений у протоколі Біткоїна як одна із ключових функцій управління. На Bitcoin Core Github доступний повний код цього процесу. Звідси й взято інформацію, що після видобутку 210 тис. блоків нагорода знижується вдвічі. Зупинити або коригувати цей процес неможливо, тому що він змінить саму суть криптовалюти.

Коли відбудеться наступний халвінг?

Вже можна припустити, коли наступний халвінг Біткоїна: він відбудеться приблизно у 2024 році, і після нього сума винагороди за кожен видобутий блок знизиться до 3,125 монети. Чи зросте після цього вартість монети, дивлячись на загальний спад ринку на цей час? З огляду на логіку попередніх циклів, можна прогнозувати зростання. Але війна в Україні та світова економічна криза можуть скоригувати цю закономірність.

Загалом заплановано 32 процеси халвінгу. Останній збігається із завершенням майнінгу, оскільки граничну кількість монет буде досягнуто.

Висновки

Халвінг – процес закономірного зниження суми винагороди майнерів. Принцип вперше використали для Біткоїна, а далі його перейняли розробники інших криптовалют. Що стосується Bitcoin, халвінг автоматично проводять після видобутку кожних 210 тис. блоків. Скорочення винагороди вдвічі дозволяє регулювати майнінг та зберігати монету цінною, захищаючи її від інфляції. Адже чим складніший видобуток, тим він дорожчий.

Після кожного халвінгу закономірно вартість BTC значно підвищується. Чи станеться це після наступного халвінгу у 2024 році? Все залежить від загальносвітових економічних та політичних процесів. Вони важливі, оскільки Біткоїн дедалі глибше проникає до економіки країн.

FAQ

1. Скільки часу йде на видобуток одного Біткоїна?

За умови використання найпотужнішого на цей час апаратного та програмного забезпечення, на виявлення блоку знадобиться в середньому 10 хвилин. Тобто видобуток одного Біткоїна займе за такої умови місяць. Але дозволити собі таку ідеальну можливість можуть одиниці.

2. Яка максимальна кількість біткоїнів може існувати?

У блокчейні Біткоїна передбачено 21 млн монет. Наразі видобуто 19,21 млн Біткоїнів.

3. Що відбувається при халвінгу?

Вартість винагороди, що виплачується майнеру за видобуток блоку, знижується вдвічі.

Плануєте купити Біткоїн або іншу криптовалюту за фіат, поміняти валюти, продати крипту? ObmenAT24 пропонує оптимальні умови: швидкий обмін, прозорі тарифи, великі резерви в усіх напрямках.

Цей сайт використовує cookies.

Дізнатися більше