2023-02-21 13:48:25

Що таке смартконтракти та як вони працюють?

У всьому світі заведено укладати письмові угоди, залучаючи юристів та інших офіційних осіб як посередників, а державу як гаранта виконання. Це призводить до ризиків та додаткових витрат. Водночас існує технологія, що дозволяє здійснювати угоди безпосередньо між сторонами з вищим рівнем безпеки. Розкажемо, що таке смарт контракти, а також про їхні  принципи роботи та переваги.

Смартконтракт порівнюють із функціонуванням кавового автомата. Клієнт опускає монету в отвір і отримує необхідний напій. Взаємодія між ними — це угода, умовами якої є товар та фіксована оплата за нього. Якщо клієнт вніс гроші, умова вважається виконаною. Автомат видає напій, виконуючи умову зі свого боку.

Поява смартконтрактів збіглася із розвитком блокчейн-технологій. Децентралізована система блокчейна — ідеальне середовище для виконання цифрових угод, бо код неможливо змінити, а його виконання не залежить від третьої особи.

Що таке смарт контракти та як вони працюють

Історія появи технології

 

Принцип функціонування смартконтрактів розробив американський криптограф Нік Сабо. Приблизно у 1994 році він прийшов до думки, що є теоретична можливість застосувати цифровий децентралізований реєстр для укладання контрактів, що виконуються автоматично. На той момент його ідея була надто футуристичною, тому її ніхто не реалізував. Лише у 2005 році були зроблені спроби створити алгоритм цифрового активу Bit Gold, який називають «чернеткою Біткоїна».

Концепція роботи блокчейна, яка вперше була реалізована в Bitcoin, полягає у зберіганні всього ланцюжка даних. Причому реєстр з повним переліком проведених операцій зберігається не на центральному сервері у третьої сторони, а у кожного учасника мережі (нода). Це стало основою реалізації ідеї смартконтрактів. Зокрема, з’явилася можливість переглянути будь-яку інформацію про транзакції за всю історію існування платформи. Другою перевагою стала безпека: навіть якщо частина блокчейна буде виведена з ладу, дані легко відновити завдяки повним копіям, які зберігаються в інших користувачів.

Однак реалізувати смартконтракти в Bitcoin не вдалося: ця функція була свідомо обмежена розробниками мережі. Тому першим в історії став смартконтракт Ethereum у 2013 році. Розробник Віталік Бутерін, використовуючи мову Тюрінг, створив децентралізований блокчейн із можливістю програмування різних варіантів зберігання. Правило одне: для повноцінної реалізації контракти мають відповідати чітким математичним умовам. Наразі смартконтракти функціонують і на інших блокчейнах: Codius, Counterparty, Solana.

Як працюють віртуальні машини блокчейнів

 

Для функціонування віртуальних машин потрібні низькорівневі мови — так звані байт-коди. Їх застосування в першу чергу виправдане підвищеною швидкістю інтерпретації: віртуальні машини сприймають байт-код оперативніше, ніж команди, прописані високорівневими мовами. Для розуміння наведемо умовний приклад на основі простої арифметичної дії:

 • низькорівнева мова: 3+3=6;
 • високорівнева (варіант №1): три плюс три дорівнює шість;
 • високорівнева (варіант №2): Якщо Скласти три І три, Отримаємо шість;
 • високорівнева (варіант №3): результатом підсумовування трійки та трійки буде шістка.

Читаючи приклади високорівневою мовою, ми все одно в розумі перекладаємо їх у простіший і зручний формат: 3+3=6. Те ж саме відбувається і в програмуванні: компілятор перетворює високорівневу мову на простий байт-код. Досвідчені розробники блокчейнів використовують спеціальні низькорівневі мови.

Види смартконтрактів

 

Смартконтракти класифікують за:

 • середовищем створення: централізовані та розподілені проєкти;
 • видом ініціювання: встановлені та обмежені;
 • ступенем таємності: відкриті, частково-відкриті та конфіденційні;
 • ступенем автоматизації: автоматизовані (працюють без паперових носіїв), часткові (потрібна копія контракту на папері). 

Простий смартконтракт з однією точкою входу

 

Функції, які користувачі задають у смартконтракті, називаються точками входу (введення), а значення, що повертаються — виведенням. Точка входу є ключовою функцією контракту, оскільки вона відповідає за вхідні транзакції та активує інші необхідні дії. У такого смартконтракту можлива активація лише послідовності функцій. Тобто така цифрова угода не призначена для виконання кількох завдань. Наприклад, контракт не зможе прийняти платіж та надіслати його.

 

Смартконтракт з кількома точками входу

 

Щоб розширити кількість функцій, розробники доповнюють точку введення кількома псевдоточками. Кожна з них прив’язана до конкретної функції, а спеціальний оператор пояснює віртуальній машині, яку з них потрібно викликати в конкретній ситуації. Це розширює можливості цифрових угод.

Види смарт-контрактів

Переваги та недоліки розумних контрактів

 

Ключова перевага смартконтрактів полягає в автоматизації рутинних процесів. Це дозволяє повністю нівелювати такі фактори ризику, як «людський чинник», а також вплив третьої сторони. Загалом у технології такі плюси:

 • Робота без посередників. Можна провести угоду, повністю або частково позбавившись контролю та участі третіх осіб. Це виключає ризики маніпуляцій, підвищує безпеку, робить операції прозорими, а витрати на їхнє проведення — низькими;
 • Прозорість. У буквальному значенні кожна зі сторін угоди має доступ до перевірки правильності виконання умов, без будь-яких обмежень;
 • Безпека. Дані про здійснення смартконтракту та умови містяться в реєстрі. Завдяки цьому вдається майже повністю виключити ризики шахрайства та маніпуляцій. Щоб контракт «закрився», кожна сторона має чітко виконати умови;
 • Перспективність. Нині головний об’єкт, для якого ініціюють смарт контракт, — це криптовалюта. Але вже є напрацювання та напрямки для ширшого використання технології. Це сфери державного управління, охорони здоров’я, логістики та багато інших;
 • Зниження витрат. Технологія нівелює фінансові ризики та не вимагає додаткових витрат на послуги третьої сторони. 

Недоліки смартконтрактів:

 • Немає правового обґрунтування. Юридичний статус смартконтрактів не визначено, і це обмежує їхнє використання за межами криптовалютної сфери;
 • Складність налаштування. Потрібно прорахувати всі можливі варіанти подій та створити правильний алгоритм;
 • Відсутність довіри. Люди, не пов’язані впритул з блокчейном і цифровими валютами, неспроможні уявити, як можна довірити угоду математичним алгоритмам, і діяти без посередників. Але це здебільшого проблема еволюції технології;
 • Ризик помилки при оформленні. «Людський чинник» таки може проявитися під час підготовки договору: на етапі, коли треба переводити правові норми в алгоритми. Будь-яка помилка може нівелювати угоду і навіть викликати додаткові  проблеми;
 • Математична точність. Це і перевага, і проблема технології. Смарт контракт не передбачає форс-мажорів: йому потрібно працювати за чіткими параметрами;
 • Наближеність до цифрової валюти. Це обмежує технологію, тому що дуже багато людей не довіряють криптоактивам і не хочуть розбиратися з ними.

Висновки

 

Принцип роботи смартконтрактів відносно новий, тому ще проходить стадії розвитку, популяризації, виправлення недоліків. Але вже зараз очевидно, що для технології смартконтракт криптовалюта — не межа. Якщо знайдуться можливості підвести під цей принцип юридичні норми, цифрові угоди можна використовувати у сфері фінансового документообігу, для операцій з акціями, зберігання даних, відстеження ланцюжків постачання, ідентифікації особистості та інших напрямів.

FAQ

1. Що таке смартконтракт простими словами?

Смарт контракт – це вид угоди, умови якої позначені в цифровому вигляді, а їх дотримання відповідає набору протоколів (алгоритмів). Якщо обидві сторони виконують умови, угода автоматично закривається. Такий формат дозволяє сторонам закріплювати взаємини без паперових контрактів та використання послуг третіх осіб (юристів, нотаріусів).

2. Чим смартконтракт відрізняється від звичайного?

Класичний контракт є письмовою чи усною угодою. Сторони погоджують умови, виконання яких гарантує третя сторона (наприклад, держава). Якщо одна зі сторін порушила умови, можна звернутися до суду, який визначить ступінь провини та вид відповідальності.

Що таке смарт контракт? Це насамперед цифрова угода без участі гаранта. Його функцію виконує математичний алгоритм. Якщо одна зі сторін (або обидві) не виконує умови, контракт вважається недійсним. При цьому сторони захищені від фінансових та інших видів ризиків. Вже зараз прогресивні компанії направляють інвестиції у смартконтракт, оскільки дуже скоро застосування технології стане масовим.

3. Що таке смартконтракт на блокчейні?

Блокчейн та його децентралізована технологія роботи є основою для укладання смартконтрактів. Цифрові угоди – це набори математичних правил. Вони допомагають звести будь-які умови угод до простої схеми: «все виконано — угода закрита» або «будь-яка з умов не дотримана — угода недійсна».

Шукаєте можливості для вигідного обміну, купівлі чи продажу цифрової валюти та фіату?
Сервіс
ObmenAT24 пропонує оптимальні умови: низькі комісії, швидкі операції та великі резерви. Використовуйте обмінник без верифікації та обов’язкової реєстрації.

Цей сайт використовує cookies.

Дізнатися більше