MetaMask: що це та як працює? Гайд

MetaMask — це один з найпопулярніших криптогаманців, який дуже легко впізнати по логотипу лисиці. Він дозволяє зберігати Ефір та інші токени ERC-20, здійснювати цифрові перекази, працювати з DeFi-додатками та NFT.

Поговоримо докладніше про Metamask: що це таке, як він працює, які фішки та переваги надає користувачам.

Історія розвитку МетаМаск

Децентралізований інтернет (Web3) побудований на основі криптовалют та децентралізованих додатків (DApps). Однак, щоб ними користуватися, потрібен відповідний інтерфейс — в ідеалі простий і зрозумілий. Саме таким і є MetaMask.

Історія криптогаманця розпочалася ще у 2016 році. MetaMask був створений розробниками фірми ConsenSys, що спеціалізується на блокчейн-технологіях.

Початкова версія MetaMask була доступна як плагін для Google Chrome та FireFox. За його допомогою користувачі могли напряму з браузера створювати нові гаманці, імпортувати існуючі, керувати своїми обліковими записами Ethereum і взаємодіяти з DApps.

У 2018 році з’явилася мобільна версія MetaMask для Android та iOS. Користувачі отримали можливість керувати своїми гаманцями прямо зі смартфонів. З 2020 року MetaMask став доступним також у браузерах Brave та Microsoft Edge.

Після низки оновлень MetaMask розширив свої функції, додавши підтримку різних мереж блокчейну Ethereum, таких як Ropsten, Kovan та Rinkeby. Програмісти отримали можливість тестувати свої DApps-застосунки на різних мережах перед запуском на основній мережі Ethereum. Пізніше в MetaMask, для зручності користувачів і розробників, додали блокчейни Binance Smart Chain і Polygon.

У 2021 році було запущено Swaps — інтегрований сервіс обміну криптовалюти, що дозволяє користувачам обмінювати токени безпосередньо з гаманця. Сьогодні місячна аудиторія MetaMask перевищує 30 млн. активних користувачів і продовжує збільшуватися.

Як користуватися MetaMask  основні моменти

MetaMask – це один із найпростіших гаманців Ethereum. Налаштувати його як на комп’ютері, так і на смартфоні можна за декілька хвилин. Давайте подивимось, як створити гаманець MetaMask з комп’ютера:

  1. Завантаження MetaMask краще виконувати із офіційного сайту. Після встановлення ви побачите значок розширення. Клацніть на нього і натисніть “Почати”.
  2. У новому вікні буде запропоновано два варіанти: перший — для тих, хто хоче додати існуючий гаманець на новий пристрій, а другий — для тих, кому потрібно створити новий гаманець. Виберіть другий варіант, погодьтесь з правилами сервісу та придумайте пароль.
  3. Після цього на сторінці з’явиться секретна фраза, яка складається із 12 випадкових слів. Ви зможете використовувати її для відновлення доступу до гаманця у разі втрати телефона або ноутбука. Скопіюйте слова у зазначеній послідовності та збережіть у надійному місці. Пройдіть перевірку MetaMask шляхом повторного введення фрази.
  4. Натисніть кнопку “Завершити”. Ваш гаманець створений та готовий до використання.

Налаштування гаманця на телефоні здійснюється за таким же алгоритмом.

Кожен користувач MetaMask має свою адресу, якою можна сміливо ділитися з іншими людьми, біржами, обмінниками для отримання криптовалюти. Попередньо обов’язково переконайтеся, що будь-які вхідні токени сумісні з MetaMask, інакше вони можуть бути втрачені назавжди.

У головному вікні сервісу ви побачите три основні кнопки: “Купити”, “Надіслати”, “Обміняти”. Після натискання кожної з них на екрані будуть з’являтися підказки, які допоможуть правильно здійснити потрібну операцію.

Щоб надіслати криптовалюту іншому користувачеві, потрібно в запропоновані поля ввести адресу одержувача та суму, а потім вибрати комісію. Далі система запропонує підтвердити чи відхилити транзакцію.

Купівля Ефіру здійснюється за допомогою сервісів Wyre або CoinSwitch, які дозволяють придбати крипту за допомогою банківської картки або обміну на інші криптотокени.

Swop-сервіс працює за принципом агрегатора: у реальному часі збирає дані з провідних децентралізованих бірж, обираючи найкращі ціни. У списку майданчиків: Uniswap, Totle, AirSwap, 0x та 1inch.exchange. За його допомогою можна безпосередньо обмінювати Ефір на інші токени всередині потрібної мережі.

Створивши гаманець MetaMask, ви зможете використовувати зовнішні майданчики для роботи з NFT та DeFi. Щоб розпочати, потрібно знайти кнопку “Підключитися” в меню сервісу та вибрати із запропонованих варіантів MetaMask. Додатки DApps автоматично з’єднуються з гаманцем. Під час оплати завжди з’являється спливаюче вікно з проханням підтвердити транзакцію.

Корисні фішки та лайфхаки для Metamask

MetaMask має багато корисних функцій, які можуть полегшити його використання. Розглянемо деякі з них:

  1. Portfolio. Як ми вже говорили, Метамаск — це гаманець, який сумісний з блокчейном Ethereum та іншими похідними мережами: Optimism, Arbitrum, Polygon і т.д. Для відстеження власних коштів між ними потрібно перемикатися, що не завжди зручно. Щоб вирішити проблему, розробники створили зручний інтерфейс MetaMask Portfolio, на якому представлені усі активи користувача з підключених ним мереж.
  2. Вибір комісій. Ви можете вручну налаштувати більш прийнятну для вас комісію (плату за “газ”) у меню “Додаткові параметри”, використовуючи інформацію із заправної станції ETH. При цьому пам’ятайте, що чим більша комісія, тим швидше буде виконано переказ.
  3. Bridge – своєрідний міст, за допомогою якого можна переносити токени з одного блокчейну на інший.

Однією з ключових фішок MetaMask вважається його сумісність із DeFi сервісами та застосунками, що працюють на блокчейні. Підключивши гаманець до децентралізованих програм на основі Ethereum, ви зможете витрачати свої монети в іграх, розміщувати токени в різних застосунках і торгувати ними на біржах.

Переваги гаманця MetaMask

З’ясувавши, що таке MetaMask, поговоримо про його переваги. До списку плюсів користувачі відносять:

  1. Зручність та простоту. MetaMask — це надійна програма з відкритим вихідним кодом, зрозумілим дизайном та постійною підтримкою клієнтів.
  2. Наявність мобільного застосунку. Користувачі мають цілодобовий контроль та доступ до своїх коштів, де б вони не знаходилися.
  3. Автоматичні докази. В MetaMask не потрібно самостійно підписувати кожну транзакцію за допомогою закритого ключа. Сервіс автоматично виконує цю процедуру після отримання згоди від користувача у спливаючому вікні.
  4. Сумісність із DApps. Гаманець дозволяє працювати з децентралізованими додатками та NFT-платформами без необхідності використання окремих облікових записів.

MetaMask – це некастодіальний гаманець. Це означає, що його розробники не збирають приватні ключі та сід-фрази користувачів. Тільки власники адрес мають доступ та право керування своїми активами.

Висновки

  1. MetaMask – це гаманець, призначений для зберігання та переказу криптомонет та NFT, випущених у мережі Ефіріум та інших суміжних блокчейнах.
  2. Сервіс було запущено у 2016 році розробниками ConsenSys. Щомісяця гаманець використовують понад 30 млн осіб.
  3. MetaMask може працювати у популярних браузерах у вигляді розширення, а також на пристроях iOS та Android.
  4. За допомогою MetaMask можна здійснювати криптовалютні перекази. Також гаманець має вбудований Swop-сервіс, який дозволяє напряму обмінювати токени.
  5. Головні переваги MetaMask: простота, безпека, надійність, сумісність із додатковими мережами Ethereum та DeFi-додатками.

 

 

FAQ

1. Які комісії у MetaMask?

Можна самостійно регулювати комісії у Метамаск. Що це означає? У розділі “Додаткові параметри” кожен може встановити найбільш прийнятну плату за газ. Проте слід враховувати, що чим вища комісія, тим швидше буде виконана транзакція. Не варто також встановлювати дуже низькі комісії, інакше операція може тривати надто багато часу. Були випадки, коли гроші так і не доходили до отримувачів.

2. У чому переваги гаманця Metamask?

MetaMask має зрозумілий інтерфейс та просту навігацію, що робить його доступним для новачків у світі криптовалют. Сервіс дає повний контроль над активами на локальних пристроях.

Кожен користувач може виконувати транзакції з криптовалютами безпосередньо з гаманця, брати участь у фінансових операціях, іграх, колекціонуванні та інших активностях завдяки сумісності MetaMask з DApps.

3. На яких платформах є MetaMask?

Гаманець можна завантажити у вигляді плагіна для браузера або у вигляді застосунку на смартфон з Google Play, App Store або з офіційного сайту MetaMask.