NFT: що це таке і як працює

Останнім часом у світі спостерігається значне підвищення інтересу до NFT. У новинах постійно з’являються повідомлення про те, як люди отримують тисячі доларів в результаті продажу токенів чи інвестування в них. Давайте розберемося, що таке NFT, які стандарти токенів існують та як з їхньою допомогою можна примножити власний капітал.

 

Що таке NFT і як працює

Технічні особливості: що таке токен, блокчейн та NFT

Якщо пояснювати простою мовою, то NFT токен — це сертифікат, створений в блокчейні, який підтверджує володіння цифровим активом.

Токени NFT — невзаємозамінні (унікальні), їхня кількість завжди обмежена. Цим вони відрізняються від ідентичних криптовалютних токенів, які можуть мати необмежену емісію та підлягають обміну. В блокчейні обов’язково фіксується інформація про автора, час створення NFT, а також дані про кожну операцію, яка з ним проводиться.

Щоб краще зрозуміти принцип роботи токенів NFT (що це таке і як вони технічно влаштовані), слід з’ясувати, що означають поняття, пов’язані з ними.

Що таке блокчейн?


Блокчейн — це база даних, 
що представляє собою безперервний ланцюг блоків, розташованих у хронологічній послідовності. 

Ключові особливості блокчейну — прозорість та безпека. Ніхто не може відкоригувати, скопіювати чи видалити дані з блокчейну.

Що таке токен?


Токен — це вид цифрового активу, який не має власного блокчейну 
та дозволяє користуватися певними товарами чи послугами у мережі.

Одна з найголовніших функцій токену — ідентифікація. За допомогою даного активу компанія чи фізична особа може довести свою причетність до певного проєкту.

Як працює нфт

Як це працює?

Дізнавшись, що таке NFT токен, давайте з’ясуємо, навіщо він потрібний та як працює. 

Головний принцип полягає в тому, що NFT мають конкретних власників, але використовувати їх може хто завгодно. Тобто будь-який користувач мережі може завантажити NFT-картинку собі на комп’ютер, роздрукувати чи опублікувати її на своєму сайті, але право продати її має тільки власник. Також варто розуміти, що на торги виставляється саме токен, а не річ, до якої він прив’язаний. 

Виникає питання: навіщо витрачати шалені кошти на покупку токенізованих зображень, якщо вони є у вільному доступі в інтернеті? Відповідей може бути декілька:

 • NFT вважається ексклюзивом, багато хто купує їх для розваги, щоб похвалитися перед знайомими, або з метою колекціонування.
 • Вартість токенів з часом може збільшуватися, тому власники часто повторно виставляють їх на аукціони та заробляють на перепродажі.

Багатьох користувачів приваблює саме неповторність та унікальність NFT, адже всі токени різні. Технологія, за допомогою якої вони створюються, передбачає, що ніде і ніколи не може існувати двох однакових токенізованих зображень.

 

Токенізувати можна все?


Що таке токенізація?
 Це перетворення реального активу в цифровий. Токену присвоюється унікальний ідентифікатор, що фіксує дані про нього в блокчейні та дозволяє відслідковувати його рух.

Багато хто вважає, що NFT токен це лише яскраві картинки та меми, проте токенізувати можна абсолютно все — від послуг до будь-якого віртуального чи фізичного предмету.

Найпоширеніші приклади NFT:

 • витвори мистецтва: картини, музичні твори, скульптури, відеоролики;
 • майно: право власності на житло, автомобіль, земельну ділянку, комерційну нерухомість;
 • цінні папери: акції, облігації, інвестиційні сертифікати;
 • послуги: онлайн-платежі, доставка, заключення контрактів, консультації.

Ми часто стикаємося з токенізацією в побуті, розраховуючись за онлайн-покупки. Реквізити картки, які ми вводимо за запитом платіжного сервісу, зашифровуються і перетворюються на токен. Це дозволяє зберегти конфіденційність та унеможливлює доступ сторонніх осіб до рахунку.

Сфери застосування

Визначивши, що таке NFT токен та токенізація, давайте розглянемо сферив яких найчастіше використовуються дані види активів

 • Ігри. NFT найчастіше використовуються для створення унікальних персонажів, придбання чи збирання внутрішніх предметів: зброї, будматеріалів, продуктів тощо. Найяскравіші приклади: CrytoKitties, My Crypto Heroes.
 • Метавсесвіт. У даній сфері токени використовуються для цифровізації реальних виробів. Dolce & Gabbana, Gucci вже продають віртуальні аналоги своєї продукції, при цьому вони коштують навіть дорожче, ніж фізичні товари.
 • Мистецтво. Художники, музиканти, кліпмейкери перетворюють свої творіння на NFT, а потім продають їх на аукціонах. Співачка з Канади Граймс за 20 хвилин заробила 6 млн дол., продавши токенізовані цифрові малюнки та відеоролик. Крім цього, за допомогою NFT можна легко підтвердити авторство. Митці можуть надавати право на використання своїх робіт та отримувати за це кошти.
 • Спорт. Вже є приклади використання токенів для продажу квитків на спортивні матчі. У жовтні 2022 року платформа Binance з ФК “Шахтар” розігрували токенізовані квитки на матч з командою “Реал Мадрид”. Разом з місцем на стадіоні покупці токенів отримали футболки та м’ячі з підписами гравців.
 • Логістика. За допомогою токенів можна перевірити оригінальність товару та відстежити його шлях від виробника до споживача. Подібне рішення вже практикує компанія Nike.

Стандарти NFT


Які бувають
 стандарти NFT та яке вони мають значення при створенні цифрових активів? Що таке NFT токени ERC-721 та чи мають вони щось спільне з ERC-1155?

Стандарти токенів NFT відрізняються залежно від блокчейну, на якому вони були створені, а ще особливостей та закладених в них функцій. 

В Ethereum найчастіше застосовуються стандарти ERC-721 та ERC-1155. Перший може використовуватися виключно для NFT та вимагає від розробників створення окремого смарт-контракту для кожного токену. ERC-1155 — це покращена версія попереднього стандарту, яка вважається більш ефективною та функціональною. Вона передбачає створення єдиного смарт-контракту для декількох токенів. Стандарт може використовуватися для взаємозамінних та невзаємозамінних токенів. 

При створенні токену в блокчейні Tezos найчастіше використовується стандарт  TZIP-16. Він відкриває доступ до метаданих контракту в форматі JSON, спрощує  інтеграцію смарт-контрактів Tezos для застосунків та криптоганманців.

 

Перспективи NFT-токенізації


Чи має майбутнє 
NFT токен? Що це: перспективна технологія чи “мильна бульбашка”?

З кожним роком все більше компаній вивчають можливі варіанти застосування токенізації у бізнесі. Найбільша перевага NFT — це прозорість та надійність, яку забезпечує технологія блокчейн. Вона дозволяє проводити транзакції швидко та без посередників. У майбутньому смарт-контракти можуть замінити юристів при заключенні угод. Гроші чи будь-які інші активи, передбачені договором, будуть переходити від однієї сторони до іншої автоматично відповідно до попередньо встановлених умов.

Великі перспективи для розвитку ринку NFT створює також токенізація мистецтва. Завдяки тому, що інформація про кожну операцію з токеном вноситься в блокчейн, художники, автори, музиканти та інші митці нарешті отримали можливість заробляти на кожній перепродажі чи використанні своїх творів. Це великий прорив, адже раніше цей рух було дуже важко відслідкувати.

Передбачається, що з часом сфера використання NFT буде розширюватися. У майбутньому все більше предметів та активів будуть мати свої цифрові аналоги.

За словами аналітиків, чим більше людей зможе зрозуміти і прийняти суть токенів, тим краще і швидше буде розвиватися ринок. 

FAQ

1. Що можна продати як NFT?

З’ясувавши технічні особливості NFT (що це і як працює), можна впевнено сказати, що токенізувати, а потім продати реально абсолютно все. Це можуть бути віртуальні парфуми, дитячий малюнок чи земельна ділянка в метавсесвіті.

Виставити на продаж NFT можна на аукціоні, скориставшись сервісами: OpenSea, SuperRare, Rarible, Binance.

2. Як відрізнити оригінал NFT від підробки?

Зловмисники часто намагаються підробити NFT та виставляють на продаж дешеві “фальшивки” замість оригіналів. Щоб не стати жертвою шахрайських прийомів, радимо перед покупкою токена зв’язатися з автором. Ви можете знайти його профіль в соцмережі. Популярні автори завжди мають сторінки, де розміщують інформацію про свою творчість.

Як варіант, можна скористатися функцією “Пошук за зображенням” в Google. Вона допоможе дізнатися, де картинка була опублікована вперше та як поширювалися її копії.

Варто звернути увагу на ціну — шахраї часто занижують вартість підробок, щоб швидше продати їх.

3. У чому сенс NFT картинок?

Сенс NFT зображень полягає в їхній неповторності. Усі вони унікальні, а отже не може бути двох однакових картинок. Купуючи NFT зображення, користувач отримує право власності на нього та може згодом перепродати і отримати прибуток, якщо ціна зросте. Найчастіше токенізовані картинки купують колекціонери та любителі ексклюзиву.

Купити NFT можна у тому числі за криптовалюту. Якщо вам потрібно обміняти фіатні кошти на цифрові, пропонуємо скористатися сервісом ObmenAT24. Операція займе не більше 15 хвилин. Ми цінуємо час наших клієнтів та не вимагаємо обовязкової реєстрації. Обмін можна здійснити онлайн і офлайн.