2023-02-03 11:37:06

Proof-of-Stake (PoS): як він працює і чому такий популярний?

Polkadot, Solana, Tezos – криптовалюти, які використовують протокол Proof of Stake для формування нових блоків у мережі. Внаслідок оновлення у 2022 році на нього перейшов також і Ethereum. Як влаштований Proof-of-Stake та в чому полягає його вигода для інвесторів? Розглянемо ключові питання, які стосуються роботи популярного алгоритму та спробуємо порівняти його переваги та недоліки.

 

Image border

Чому і як виник Proof-of-Stake?

 

Механізм консенсусу чи алгоритм — це набір правил, протокол, який регулює процес підтвердження транзакцій та додавання їх в нові блоки блокчейна.

Перший алгоритм Proof-of-Work був представлений у 2008 році та використаний для блокчейну Bitcoin. Головним його недоліком виявилася занадто висока енергозатратність.

У 2011 році з’явилася ідея альтернативного алгоритму під назвою Proof-of-Stake. Він був вперше використаний для реалізації проєкту PPCoin у 2012 році. Розробники реалізували гібридну схему: нові токени добувалися методом майнінгу згідно з протоколом PoW, а обробка транзакцій здійснювалася згідно з алгоритмом PoS. Таку ж схему використали розробники криптовалют Gridcoin та Blackcoin.

Першу “чисту” PoS-монету Nxt було представлено у 2013 році. Розробники визнали цей алгоритм досить зручним і почали застосовувати його для реалізації сотні інших проєктів.

Принцип роботи Proof-of-Stake

 

Proof-of-Stake (доказ частки, PoS) – це протокол, механізм консенсусу, ефективний спосіб захисту криптовалюти.

У випадку з PoS, керувати блокчейном можуть всі учасники, які мають певну частку монет у системі. Шанси, що система вибере саме ваш обліковий запис для формування нового блоку, пропорційні частці монет на вашому балансі від їх загальної кількості.

Приклад: якщо у вас є 15% від загальної кількості Cardano в системі, то ймовірність створення нового блоку для вас складе 15%.

Чим більше криптовалюти має учасник, тим більше нових блоків він може створювати.

На відміну від Proof-of-Work, PoS не потребує використання енергозатратних комп’ютерів та розв’язання складних математичних рівнянь.

Image border

Proof-of-Stake та стейкінг

 

Стейкінгом називають процес зберігання монет на криптогаманці, необхідний для підвищення безпеки операцій на блокчейнах з алгоритмом Proof of Stake.

 

Що це означає?

 1. Користувач позичає монети мережі на певний період часу і стає валідатором.
 2. Головною функцією валідаторів є додавання нових блоків та аналіз операцій інших стейкерів.
 3. За підтримку безпеки блокчейнів користувачі отримують винагороду. Сума залежить від обсягу заблокованої криптовалюти та терміну, на який валідатор її позичив.

 

Стейкінг — це чудовий спосіб отримати пасивний дохід на криптовалюті. Щоб почати заробляти, знадобиться криптогаманець, монети та комп’ютер, підключений до мережі 24/7. Умови можуть відрізнятися залежно від того, яку криптовалюту ви оберете. Щоб стейкати Ethereum, потрібно внести щонайменше 32 монети для активації програмного забезпечення валідатора. Дохідність складає 5,1% річних.

Які різновиди Proof-of-Stake існують

 

У криптосвіті є багато додаткових протоколів, заснованих на принципах Proof-of-Stake. Це механізми з власними унікальними особливостями:

 1. Pure PoS. Валідатори рандомно визначаються серед усіх учасників, які мають на рахунку щонайменше одну монету. Алгоритм застосовується у мережі Algoran.
 2. Leased PoS. Власники криптовалюти заробляють на здачі власних монет в оренду валідаторам. Такий підхід характерний для блокчейн-мережі Waves.
 3. Nominated PoS. Механізм передбачає внесення застави за стейкерів. Це роблять окремі користувачі, які готові підтвердити їх відповідальність. Подібна практика актуальна для блокчейну Polkadot.

 

За словами аналітиків, у майбутньому кількість механізмів консенсусу з принципами PoS тільки зростатиме, оскільки розробники постійно шукають нові та кращі способи підвищення безпеки блокчейнів та управління ними.

Image border

Які блокчейни використовують Proof of Stake

 

На сьогоднішній день використовують механізм Proof of Stake криптовалюти:

 

 • DEL (блокчейн Decimal);
 • NOW (блокчейн ChangeNow)
 • АТОМ (блокчейн Cosmos)
 • AVAX (блокчейн Avalanche)
 • Shiba Inu (блокчейн Ethereum)
 • DOT (блокчейн Polkadot)
 • ADA (блокчейн Cardano)
 • SOL (блокчейн Solana)
 • XTZ (блокчейн Tezos)
 • ETH (блокчейн Ethereum).

Переваги Proof of Stake

 

Головні переваги Proof-of-Stake – це висока швидкість транзакцій та низька енергозатратність. Завдяки цим особливостям кількість платформ, які використовують цей алгоритм, з кожним роком зростає. Станом на лютий 2023 року PoS служить основою для 240 криптовалют.

Доступний пасивний заробіток – це ще одна важлива перевага Proof-of-Stake. Кожен власник монет, заснованих на даному алгоритмі, може примножити свій капітал без високоризикових операцій та дорогих відеокарт. Достатньо просто тримати монети на рахунку.

 

Недоліки Proof of Stake


Тепер поговоримо про
ризики, характерні для алгоритму PoS:

 • проблеми з безпекою: зловмисники можуть отримати контроль над мережею, збільшуючи частку своїх токенів;
 • низька ліквідність: засновані на Proof-of-Stake криптовалюти зазвичай маловідомі та малоліквідні;
 • схильність до інфляції: більшість монет на PoS мають необмежену емісію, що робить їх більш чутливими до інфляційних процесів.

Важливо усвідомлювати, що невеликі альткоїни, які сьогодні пропонують досить високі винагороди за стейкінг, можуть завтра впасти в ціні і навіть припинити своє існування. Експерти рекомендують виявляти особливу обережність під час вибору криптовалют для інвестицій.

FAQ

1. Чи можна сказати, що PoS краще за PoW?

Proof-of-Stake — більш енергоефективний алгоритм, що, який дозволяє швидко обробляти транзакції, при цьому Proof-of-Work вважається більш безпечним та децентралізованим. Переваги та недоліки мають як PoW, так і PoS. Що це означає? Обидва алгоритми різні: не можна однозначно сказати, що PoS краще за PoW або навпаки.

2. Навіщо потрібний PoS?

Механізм консенсусу збільшує безпеку блокчейн-мережі та транзакцій, які в ній виконуються.

3. Що таке майнінг PoS?

У Proof-of-Stake майнінг передбачає створення нових блоків та перевірку попередніх. Цей процес називається стейкінгом, а його учасники – валідаторами. Стейкінг не вимагає використання дорогого обладнання та високих витрат енергії.

Якщо вас зацікавив пасивний заробіток на крипті і ви хочете купити крипту для стейкінгу, рекомендуємо скористатися сервісом ObmenAT24. Здійснити покупку можна як онлайн, так і офлайн: без реєстрації та додаткових платежів.

Цей сайт використовує cookies.

Дізнатися більше