2022-10-18 15:13:59

Стейкінг: що це?

Image border

Зараз стейкінг – це основний метод пасивного заробітку на ринку криптовалют. Вже кілька років він є альтернативою майнінгу, який стає все дорожчим і найчастіше доступний лише великим співтовариствам. У цій статті розповімо, що таке стейкінг, які плюси та мінуси цього способу, як вибрати монети та уникнути основних ризиків.

Що таке стейкінг у крипті

По суті, стекінг чи стейкінг – це, простими словами, зберігання криптоактивів. Для цього процесу використовують алгоритм Proof of Stake (PoS), який у буквальному перекладі означає «доказ частки володіння». Зараз PoS — один із варіантів захисту блокчейну від розміщення недостовірних даних.

Отже, інвестору потрібно вибрати PoS блокчейн, придбати монети та зберігати їх. За це він отримуватиме винагороду. У виграші обидві сторони: користувачі отримують дохід, а блокчейн за рахунок інвесторів забезпечує свою працездатність. Принцип PoS наступний: чим більша сума активів, яку зберігає власник, тим більше блоків він може згенерувати.

Види стейкінгу

Найбільш очевидним аналогом стекінгу є банківський депозит. У світі фіату банки теж пропонують зберігати активи та виплачують за це винагороду. Чим більший депозит, тим вищий дохід. Але, незважаючи на схожість, стейкінг криптовалют – це процес із власною специфікою. Вона насамперед залежить від виду інвестування.

Фіксований (locked) стейкінг

І тут інвестору потрібно спочатку вказати, на який період він розміщує свої монети для зберігання. Термін можна вибрати будь-який, але є дві умови: міняти його не можна, і чіпати активи теж. Наприклад, якщо користувач визначив зберігання криптовалюти протягом трьох місяців, скористатися ними раніше не вийде.

За цей стейкінг блокчейн виплачує фіксовану винагороду. Такий варіант пасивного інвестування є найвигіднішим. Але стартова сума для PoS зазвичай висока.

Кому підходить: власникам великих активів, які бажають значно збільшити прибуток.

Безстроковий (flexible) стейкінг

Легко здогадатися, що таке стейкінг монет на безстрокових умовах: коли користувач при розміщенні активів не вказує період їх утримання. Тобто він продовжує контролювати інвестиції і може використовувати монети тоді, коли сам вважатиме за потрібне. У такому разі винагорода нараховується за весь період фактичного зберігання: поки користувач не вивів активи або не відкрив ордер на їх продаж.

При безстроковому стекінгу винагороду можна отримувати вже через 24 години з моменту відкриття договору. Виплати зазвичай надходять з інтенсивністю раз на 30 днів.

Кому підходить: шанувальникам гнучкого керування криптоактивами.

Децентралізований (DeFi) стейкінг

Що таке стейкінг криптовалют на умовах децентралізації? Основною відмінністю є участь третіх осіб (організацій чи користувачів), які беруть монети інвестора, а потім повертають із відсотками. Це частково схоже на кредитування. Для контролю над угодами, що здійснюються за допомогою смарт-контрактів, створено чітку систему. Якщо у контракті немає уразливостей, ризики втрати активів мінімальні.

Відмінності DeFi стекінгу:

 • Можливість швидко зняти монети: відсотки нараховуються щодня і забрати дохід можна протягом 24 годин.
 • Низький поріг входу та високий дохід. На стандартних блокчейнах складно заробити понад 10% на рік на пасивному зберіганні крипти. У випадку з DeFi стекінгом доходність, залежно від активу, може перевищувати 100% на рік.
 • Захист від шахрайства за рахунок смарт-контрактів та авторитету біржі (або іншої платформи, на якій відбувається угода).

Кому підходить: усім, хто бажає монетизувати свої активи з низьким порогом входу та мінімальними ризиками.

Ризики стейкінгу

На перший погляд, стейкінг здається досить безпечним і вигідним варіантом зберігання цифрових активів з отриманням гарантованого доходу. Але є кілька ризиків, які можуть знизити прибутковість і навіть призвести до втрати монет:

 1. волатильність обраної монети, яка може вплинути на цінність активу та на прибутковість від стейкінгу;
 2. надто високі доходи (наприклад, 100 і більше відсотків річних) можуть свідчити про високу швидкість випуску монет. Зазвичай це призводить до швидкого зниження цінності активу, аж до повного знецінення інвестиції;
 3. при виборі фіксованого стейкінгу власник активів втрачає над ними контроль на певний період, і відкликати їх не може. Отже йому не вдасться продати монети на тлі стрімкої зміни курсу: доведеться чекати закінчення зберігання;
 4. якщо стейкінг здійснюється із залученням спеціального провайдера, інвестор несе всі ризики, які пов’язані з довірою до третьої особи. Він може втратити всі кошти, якщо майданчик зазнає хакерської атаки, і стейкінгові активи будуть вкрадені.

Як почати та вибрати монету для стейкінгу

Стартувати треба з накопичення так званого «вільного активу»: кількості монет чи токенів, які у найближчій перспективі критично не потрібні інвестору. Простіше кажучи, це актив, можлива втрата якого серйозно не позначиться на фінансовому стані користувача. Тому спрямовувати до стейкінгу всі наявні кошти — помилковий шлях.

Наступний етап – моніторинг умов різних майданчиків, а також вибір варіанта стейкінгу. Найкраще придбати для тривалого зберігання різні варіанти активів: таким чином інвестор захищається від ризиків зниження цінності однієї з монет: він може перекрити їх прибутками від іншого вкладення.

Краще вибирати найменш волатильний криптоактив. Але все відносно: наприклад, для стейкінгу Ethereum 2.0 потрібно придбати щонайменше 32 ETH, а це можуть собі дозволити не всі.

На який час організувати зберігання? Інвестори рекомендують тримісячний стейкінг з подальшим аналізом ринкової ситуації та перерозподілом портфеля.

Плюси та мінуси стейкінгу

Переваги:

 1. простий спосіб пасивного заробітку;
 2. для стекінгу не потрібне дороге обладнання;
 3. зберігання криптовалют підтримує роботу блоків;
 4. екологічність: для стейкінгу не потрібно багато енергії;
 5. великий вибір активів;
 6. відсутність оподаткування;
 7. існують варіанти з низьким порогом входу.


Недоліки
:

 1. при стейкінгу активи, що зберігаються, не застраховані (тоді як фіатний аналог — депозит — зазвичай зберігається під певними банківськими гарантіями);
 2. висока волатильність активів може знизити дохідність або повністю нівелювати цінність вкладу;
 3. при зберіганні криптовалюти на онлайн-майданчику завжди існує ризик атаки хакерів.

Як з'явився Proof of Stake

PoS або доказ частки володіння був запроваджений як альтернатива PoW (Proof of Work) — традиційному алгоритму видобутку криптовалюти.

PoS є методом захисту цифрових активів. Він передбачає, що можливість створення чергового блоку криптовалюти пропорційна частці, складеній учасником у розрахункових одиницях цієї валюти. Простіше кажучи: чим більше вніс на зберігання, тим більше заробив. Наприклад, володіючи 1% загальної кількості монет певної валюти, учасник може згенерувати 1% нових блоків.

У цьому вся відмінність від алгоритму PoW. Тут принцип наступний: чим потужніше обладнання, тим більше видобуток. У PoS потужність устаткування немає вирішального значення.

Ідею Proof of Stake запропонували у 2011 році на форумі Bitcointalk, а вперше реалізували через рік у цифровому активі PPCoin.

Найкращі монети для стейкінгу

Експерти порталу Business 2 Community склали актуальний список перспективних монет для стекінгу на середину осені 2022 року. Але інвесторам важливо самостійно аналізувати ринок та приймати зважені власні рішення.

 

Battle Infinity

Це ігровий метавсесвіт, що працює за технологією P2E. Гравці за успішного виконання завдань отримують внутрішній токен IBAT (він відповідає стандарту BEP-20). Актив можна витрачати на ігровий процес чи зберігати. Купити токен можна, створивши гаманець криптовалюти, купивши BNB та обмінявши на IBAT. Пізніше його можна буде придбати безпосередньо через біржу PancakeSwap. За прогнозами експертів, у перспективі очікується сильне зростання активу.

Lucky Block

Це нативний токен від організатора NFT-змагань із капіталізацією понад $1 млрд. Планується реалізувати 22,5 млрд токенів (трохи більше 22% від усієї кількості), а решту розподілити між засновниками, розробниками та партнерами. Зараз один токен коштує $5. Його цінність підтримують шляхом спалювання.

Ethereum 2.0

Після переходу блокчейну на алгоритм PoS восени 2022 року користувачам системи доступний стейкінг для отримання доходу від інвестицій. Для цього потрібно купити 32 ETH та більше на будь-якій великій біржі криптовалют. Поки що Ethereum 2.0 має низку проблем, що вплинули на цінність монети. Але майбутні оновлення мають все виправити.

Cardano

Найближчий конкурент Ethereum. Токен ADA входить до ТОП-10 найліквідніших цифрових активів. У стейкінгу зараз понад 73% випущених монет. Інвестори одержують близько 7% доходу (плюс прибуток за зростання цінності активу). Монети для стейкінгу можна зберігати в гаманцях Yoroi та Daedalus. Стартувати можна, підключившись до існуючого пулу або створивши власний.

Solana

Це платформа для взаємодії між децентралізованими програмами. Її внутрішній актив SOL можна використовувати для заробітку на стейкінгу. Для старту необхідно створити обліковий запис і надати власні активи, обравши одного з 600 валідаторів. Середній рівень доходу – близько 11% на рік.

FAQ

1. Що таке стейкінг пул?

Це група власників криптоактивів, які поєднали свої ресурси. Це збільшує їхнє право на створення блоків та отримання винагороди. Отриманий прибуток вони ділять пропорційно до своїх внесків. Стейкінг-пул підходить для новачків завдяки низькому порогу входу та відсутності обмежень на виведення (у більшості випадків).

2. Що таке ліквідний стейкінг?

Розібратися у питанні можна, зрозумівши, що таке стейкінг у крипті та як він працює. Ліквідним стейкінгом називають випуск токена під заставу заблокованої в стейкінгу криптовалюти. Токеном можна використовувати для операцій у децентралізованих додатках. Таким чином, користувач може отримувати дохід від своєї інвестиції, зберігаючи право управління власним капіталом.

Шукаєте, де обміняти криптовалюту для стейкінгу чи інших операцій? Потрібно купити крипту за фіат чи поміняти монети на гривні чи долари?
ObmenAT24 пропонує вигідні умови обміну, великі резерви та доступні тарифи.

Цей сайт використовує cookies.

Дізнатися більше