2023-10-09 12:43:15
AML та значимість перевірки криптовалюти
За оцінками ООН, щороку в усьому світі відмивається від $800 млрд до $2 трлн. Через високий рівень анонімності шахраї часто використовують криптовалюти для своїх махінацій. Користувач, отримавши гроші через біржу чи обмінник, може навіть не здогадуватися про їхнє темне походження.
AML – це спосіб захиститися від ризикових операцій та уникнути контакту з шахраями. Розбираємося, що таке AML-перевірка, як вона проводиться, і як Україна на рівні закону веде боротьбу з фінансовим тероризмом.
Зміст
AML-перевірка в контексті криптовалют
AML (Anti-Money Laundering) — це комплекс заходів щодо протидії відмиванню грошей, який не дає зловмисникам вільно розпоряджатися доходами, отриманими злочинним шляхом.
Ринок криптовалют має великі масштаби, його капіталізація перевищує $1 трлн. Цифрові гроші легко переміщуються, що створює вигідні умови для шахраїв. Щоб захистити своїх громадян, уряди різних країн зобов’язали криптовалютні компанії, які надають послуги на їхніх територіях, проводити перевірки AML.
Чому потрібна AML-перевірка для криптовалюти?
AML-захист важливий з наступних причин:
- для запобігання легалізації доходів, отриманих злочинним шляхом;
- для боротьби з фінансовим тероризмом;
- для регулювання ринку криптовалют.
Принципи AML у світі криптовалют
Політика AML описана у регламенті “Travel Rule”. Він складений спеціально для криптокомпаній міжнародною організацією FATF, яка веде боротьбу з відмиванням грошей із 1989 року.
Ключові принципи AML:
- KYC (“знай свого клієнта”): отримання та перевірка особистих даних користувачів послуг.
- KYT (“знай свою транзакцію”): перевірка походження коштів, що у фінансових операціях.
Способи відмивання “брудних” криптовалютних грошей
Для “відбілювання” коштів шахраї використовують:
- криптовалютні міксери: сервіси, які змішують гроші з кількох джерел;
- анонімні гаманці: рахунки, для реєстрації яких не потрібні особисті дані;
- офшорні біржі: майданчики, які розташовані в юрисдикціях, де відсутні або використовуються м’які правила AML та KYC;
- заставні операції: угоди, що здійснюються через смарт-контракти (шахрай віддає під заставу “брудні” гроші, а отримує “чисті”);
- Біткоїн-банкомати: пристрої, які дозволяють обмінювати крипту без перевірок AML та KYC;
- багаторівневі транзакції: переміщення коштів через кілька гаманців, яке ускладнює відстеження джерела.
AML-законодавства в Україні
В Україні діє закон «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, отриманих злочинним шляхом». Він заснований на міжнародних стандартах та рекомендаціях FATF. Закон зобов’язує фінустанови проводити АML-процедури та співпрацювати з держорганами в цій сфері.
Як зменшити ризики при взаємодії з “брудною” криптою?
Найкращий спосіб – виконати перевірку через сервіси АML. Що це таке та як ними користуватися? Це майданчики, які визначають рівень ризику (risk-score), використовуючи адресу гаманця або хеш транзакції. АML-перевірка виконується швидко: достатньо ввести комбінацію у відповідний рядок і за кілька секунд на екрані відобразиться результат.
Якщо ви не знаєте адресу контрагента, створіть новий гаманець для прийняття коштів. Переказувати гроші на основний рахунок або на біржу варто тільки після того, як ви переконаєтеся в їхньому законному походженні.
Здійснюючи обмін через обмінники або біржу, перевірте, чи дотримується платформа політики AML та KYC.
FAQ
Зробіть скріншоти або запишіть усі деталі про транзакцію: час, суму та реквізити гаманців. Зверніться до служби підтримки біржі або обмінника, через який здійснювалася операція. Повідомте про подію правоохоронним органам.
Криптоплатформи можуть вимагати особисті та контактні дані, фото документів та селфі.
AML-перевірка – це гарантія безпеки. Без неї ви ризикуєте отримати гроші, які мають незаконне походження. Це може призвести до правових проблем та заморожування рахунку.
В ObmenAT24 ми завжди проводимо перевірку AML під час обробки транзакцій. Через наш сервіс ви можете безпечно та вигідно обміняти криптовалюту в Україні як онлайн, так і офлайн.