2023-01-13 16:20:17

E-гривні: що це таке і для чого потрібно?

В Україні може з’явитися нова форма грошей — е гривня. Ідея створення електронної валюти з’явилася ще у 2016 році. Сьогодні Національний банк продовжує працювати над її реалізацією.

Що таке е гривня, як вона буде використовуватись у фінансовій системі України і коли буде запущена в масовий обіг? Відповіді на ці запитання і не лише — далі в нашій статті.

Що таке е-гривні

Функції та можливості е-гривні

Простими словами, е-гривня – це електронна форма національної валюти України. Для її створення планується задіяти блокчейн. Емітентом стане централізований орган – Нацбанк. Це відрізняє е-гривню від відомих нам криптовалют — Біткоїна, Ефіра, які вважаються децентралізованими. Курс української е-валюти буде відповідати курсу гривні у співвідношенні 1:1.

Електронні гроші виконуватимуть такі самі функції, як і звичайні гроші:

  • Оплата товарів та послуг. Для реалізації цих можливостей використовуватимуться нові мобільні застосунки, QR-коди, електронні чеки.
  • Онлайн-перекази. Е-гривню можна буде відправляти з одного гаманця на інший без участі банків.
  • Доступ 24/7. Гроші на електронному рахунку будуть доступні для використання цілодобово. Для зручності користувачів е-гаманець планують інтегрувати до застосунку “Дія”.

Прозорість, безпеку та високу швидкість операцій забезпечуватимуть смарт-контракти. Транзакції виконуватимуться автоматично. Їх буде легше відстежувати та контролювати. На думку регулятора, е гривня — це те, що допоможе знизити рівень корупції в країні.

Що відбувається з проєктом е-гривні?


Про створення е-гривні
 в НБУ заговорили після щорічної конференції у 2016 році, на якій вперше було згадано такі поняття як “блокчейн”, “майнінг”, “криптовалюта”. У 2018 році регулятор емітував близько 5000 електронних гривень. Е-валюту тестували серед працівників регулятора, використовуючи систему “Простір”.

У 2022 році було запущено ще один пробний проєкт, але вже за участю “Таскомбанку”, компаній Stellar, Bitt (США) та Мінцифри.

Нацбанк планує використати Stellar як майданчик для емісії валюти, який дозволить здійснювати транзакції на блокчейні. Тестуватимуть їх клієнти “Таскомбанку” та співробітники ДП “Дія”, які отримають частину зарплати у новому форматі. Вони спробують використати е-гривню для оплати послуг та перевести цифрові гроші у паперові.

Варто зазначити, що зміни до законодавства, необхідні для реалізації проєкту, вже внесені. У 2021 році було прийнято закон “Про платіжні послуги”, який надає НБУ право емісії е-гривні та визначає її як законний платіжний інструмент.

Концепція е-гривні


Де використовуватиметься 
е гривня? Що це за валюта та навіщо вона державі? Проєкт концепції е-гривні НБУ представив у листопаді 2022 року. У ньому описані варіанти застосування нової форми національної валюти:

  • Роздрібні платежі. Е-гривня може бути використана для цільових держвиплат населенню, включаючи субсидії та інші види соціальної допомоги.
  • Програмування розрахунків. Застосування блокчейну та “розумних” контрактів спростить контроль над видатками держбюджету.
  • Випуск та обмін цифрових грошей. Е-гривня сприятиме росту ринку віртуальних активів.
  • Транскордонні операції. Фінансові перекази між країнами з використанням е-грошей стануть більш прозорими, здійснюватимуться швидше та дешевше.

Спільно із представниками платіжного ринку, органів влади та ринку віртуальних активів регулятор продовжує працювати над фінальною концепцією української електронної валюти. Головна мета — зробити е-гривню доступною та зручною для населення, бізнесу та держорганів. Її ключове призначення полягає у ефективному виконанні всіх функцій грошей.

Плюси та мінуси е-гривні


Розібравшись, 
що таке е-гривня, давайте виділимо можливі переваги та недоліки даного проєкту.

До “плюсів” відноситься:

  • оперативність — транзакції з е-гривнею будуть здійснюватися миттєво;
  • безпека — використання криптографічних ключів мінімізує ризик шахрайства;
  • широке використання — електронні гроші спростять процес виконання транскордонних переказів.

Водночас експерти висловлюють побоювання щодо надмірної зарегульованості електронної валюти. За їхніми словами, НБУ, швидше за все, застосує весь комплекс фінмоніторингу, з метою контролю над операціями фізичних та юридичних осіб. З цієї причини багато хто відмовлятиметься від використання електронної форми грошей.

FAQ

1. Коли запровадять е-гривню?

НБУ планував запустити е-гривню до кінця 2022 року, проте, через військові дії, реалізацію проєкту довелося відкласти.

2. Навіщо українцям потрібна е-гривня?

Фінансові операції з використанням е-гривні стануть більш безпечними, швидкими и та доступними. Використання технології блокчейн та смарт-контрактів збільшить прозорість транзакцій та дозволить знизити рівень корупції в Україні.

3. Коли планують запустити е-гривню у масове користування?

Терміни запуску е-гривні в масовий обіг Національний банк поки що не називає.

Якщо вам потрібно обміняти електронні гроші на фіат або купити крипту за гривні вже сьогодні, рекомендуємо скористатися сервісом ObmenAT24. Здійснити операцію можна у зручний час лише за 10-15 хвилин. Для обміну можна використовувати як банківську картку, так і готівку.

Цей сайт використовує cookies.

Дізнатися більше