2022-12-22 14:59:56

Що таке стейблкоїни та чи безпечно в них зберігати капітал?

У цифрових валют багато переваг, але є й один серйозний недолік — волатильність. Зміна ціни монети на кілька пунктів навіть протягом доби вважається нормальною ситуацією для криптовалютного ринку. На цьому фоні стейблкоїн — це острівець стабільності, оскільки його вартість прирівняна до традиційних активів. Розглянемо, що таке стейблкоїн простими словами, в чому його призначення і наскільки він підходить для зберігання капіталу.

Що таке стейблкоїни?


Стейблкоїни — це
 категорія цифрових активів із відносно стабільною ціною, оскільки їхня ринкова вартість прирівняна до ціни золота, долара США або іншого фіатного активу. Наприклад, один Tether (USDT) прирівняний до ціни одного долара США, та критично його ціна не змінюється. Купити Тезер або продати його по самому вигідному курсу завжди можна на ObmenAT24.

З’явились такі активи у 2014 році як відповідь на запит криптосуспільства, що потребує стабільного інструменту для торгів. Першими заведено вважати NuBits і BitUSD. Але зараз на ринку вже кілька років лідирують інші токени.

 

Чому стейблкоїни важливі?


По перше, 
стейблкоїни вносять стабільність на волатильний криптовалютний ринок. По суті, вони відіграють ту саму роль, що й лідируючі фіатні валюти на традиційному ринку. Наприклад, у класичному фінансовому світі при зростанні волатильності прийнято частину активів переводити в готівку або виводити в облігації. У криптовалютному світі у такій ситуації використовують стейблкоїни.

По-друге, стейблкоїни працюють як дієвий та швидкий інструмент торгівлі. Ринкові гравці та інвестори часто користуються ними за умов високої волатильності ринку. Придбання стейблкоїнів дає можливість швидко вступати в нові угоди, не очікуючи на тривалий переказ фіата.

По-третє, стейблкоїни допомагають збільшувати обсяг та ліквідність. Їхня забезпеченість і стабільність викликають довіру в учасників, тому з ними взаємодіє велика кількість користувачів. Чим більше учасників — тим вища капіталізація і більший обсяг торгівлі. Своєю чергою, зростають ліквідність та ринкова ефективність. Збільшення ефективності сприяє правильному формуванню ціни активів, а це покращує загальну ринкову ситуацію та звужує спреди.

 

Які є популярні стейблкоїни?


За інформацією coinmarketcap.com, на 
20 грудня 2022 року до ТОП-10 стейблкоїнів з найбільшим обсягом капіталізації входять:

 • Tether;
 • USD Coin;
 • Binance USD;
 • Dai;
 • Frax;
 • Pax Dollar;
 • TrueUSD;
 • USDD;
 • Gemini Dollar;
 • Fei USD;
 • Neutrino USD.

У рейтингу представлено 134 стабільні цифрові валюти.

 

До яких активів прив’язані стейблкоїни?


Стейблкоїн — що це
 з погляду забезпечення? Розрізняють такі варіанти активів:

 • фіатні стейблкоїни — переважно забезпечені доларом США та управляються єдиним органом (тобто вони централізовані). Найвідоміші: USDT, USDC і BUSD;
 • товарні — забезпечені золотом та іншими дорогоцінними металами, іноді іншими варіантами біржових товарів (наприклад, нафтою). Вони також належать до централізованих. Найвідоміші: PAXG, DGX, XAUT;
 • криптовалютні — забезпеченість криптовалютою дозволяє створити децентралізований актив із більш стабільною ринковою вартістю. Прикладом може бути DAI;
 • алгоритмічні — стейблкоїни без забезпечення. Їхня стабільна вартість гарантується роботою алгоритмів, які управляють активом за принципом грошової емісії центробанку. Прикладом може бути USDN.

Стейблкоїн — це, простими словами, цифровий актив, прирівняний до певної стабільної цінності. Але водночас фіатні та товарні стейблкоїни централізовані, а це означає, що вони повністю суперечать ідеям криптовалютного ринку.

 

Чим відрізняються між собою стейблкоїни?


Кожен стейблкоїн працює на своїй системі, що забезпечує його вартість. Річ у тому, що на криптовалютному ринку відсутня загальноприйнята система класифікації стейблкоїнів. Але є кілька критеріїв, за якими ці валюти можна відрізняти одна від одної:

 • вид активів, що знаходяться в резерві: це може бути фіат або цифрова валюта;
 • варіант резервування: стабільний актив може компенсувати вартість токенів в обороті частково, «один до одного», або ж частина резерву може бути більшою, ніж токенів у вільному обігу;
 • метод фіксації ціни: виключно за допомогою резервів (це характерно для централізованих стейблкоїнів) або ж у комбінації «Резерви+Алгоритм» (використовується для алгоритмічних активів).

Як можна використовувати стейблкоїни?


Звести до мінімуму волатильність


Достатньо багато учасників криптовалютного ринку не готові ризикувати капіталом. Тому суттєву частину своїх активів вони 
зберігають саме у стейблкоїнах. Це дає їм впевненість у тому, що ціна їх токенів різко не знизиться без особливих причин. Причому серед таких користувачів не лише новачки, а й трейдери зі стажем. Річ у тому, що в умовах ведмежого ринку (а зараз саме такий період) стабільність цих активів певною мірою гарантує можливість збереження цінності активів.

 

Заробляти відсотки


У інвесторів та трейдерів є можливість 
заробляти на відсотках, використовуючи такі методи:

 • стейкінг — процес перевірки цифрових платежів. Зберігаючи частину своїх активів у стейкінг-пулі, учасник отримує винагороду. Принцип простий: більше монет — вища винагорода;
 • кредитування — це передача стейблкоїнів у борг учасникам ринку із заробітком на відсотках від позиченої суми.

Ці процеси доступні в інтерфейсі багатьох відомих криптовалютних бірж. Можна вибрати потрібний майданчик і почати заробляти на відповідних умовах.

 

Легко та швидко переводити активи


Зберігати стейблкоїни можна на гаманці або на біржі, 
не залучаючи до процесу банківські та інші фінансові установи. Токени легко переказувати завдяки принципу обробки платежів та невисоким комісіям. При цьому операції можна здійснювати між будь-якими країнами: у тому числі спрямовувати активи в ті місця, де національна валюта слабка або де практично неможливо купити долари США.

 

Як розвиватимуться стейблкоїни?


Що таке стейблкоїн
? Теоретично, це актив, створений для розв’язання проблеми курсових коливань завдяки своїй повній забезпеченості. На практиці кожен третій стабільний токен зазнає ринкового краху.

Очевидно, що надійність та стабільність таких активів у довгостроковій перспективі залежать від надійності та прозорості роботи їх емітентів. Далеко не у всіх із них ідеальна ділова репутація або навіть необхідна для роботи на ринку криптовалют фінансова кваліфікація

Навесні 2022 року стався раптовий та остаточний крах екосистеми Terra та її алгоритмічного стейблкоїну UST. Після цього довіра ринку до активів такого типу значно знизилася. По суті, єдиний лідируючий проєкт такого типу – це DAI.

За таких умов ключовими стейблкоїнами на ринку є централізовані. Зокрема, це USDT та USDC. Але водночас уряд США та Європейського Союзу планує запровадити регулювання компаній, що займаються емісією стейблкоїнів. Це значно ускладнить використання таких токенів.

Такі активи регулярно піддаються критиці з боку регуляторів та державних органів. Так, у 2021 році автори звіту Мінфіну США присвятили багато часу вивченню непрозорості резервів стейблкоїнів та назвали ці активи загрозливими для інвесторів. Через це є потенційні ризики у процесі конвертації таких валют у фіат.

З іншого боку, стейблкоїни з надійним забезпеченням та прозорою роботою у сприятливих ринкових умовах можуть стати індикатором вартості, а в перспективі виконувати інші стандартні функції грошей. Але на цій ниві вони мають конкурента — цифрову валюту центрального банку (CBDC). Який актив отримає лідерські позиції в сегменті —  поки що неясно.

 

FAQ


Який найнадійніший стейблкоїн?

Очевидною здавалася б відповідь «найнадійнішим є стейблкоїн із найбільшою ринковою часткою». Але річ у тому, що практично кожен емітент приховує інформацію про походження та варіанти зберігання активів, які забезпечують цінність стейблкоїнів. Зовнішні аудити такі компанії не проводять. А якщо й ініціюють, то публікують лише витяг зі звітів. Тому найкращим варіантом буде диверсифікація активів між кількома стейблкоїнами: це дозволить захистити портфель у разі краху одного з них.

 

Які стейблкоїни найпопулярніші?


Лідерами торгів є токени, 
прирівняні до ціни долара США. Стабільно у трійці лідерів залишаються Tether (USDT), USD Coin (USDC) і Binance USD (BUSD). Усі вони емітуються американськими компаніями.

 

Чим відрізняються альткоїни від стейблкоїнів?


Альткоїни — це цифрові валюти,
 створені після Біткоїна. Стейблкоїни входять до категорії альткоїнів. Тобто, стейблкоїн — це альткоїн, що має реальне забезпечення у вигляді фіата, біржового товару чи криптоактиву.

Вигідний обмін криптовалюти (включаючи стейблкоїни) та фіату доступний на сайті ObmenAT24. Пропонуємо клієнтам низькі комісії, прозорі умови та швидкі операції. Здійснювати обмін можна без реєстрації, але зареєстрованим користувачам доступні додаткові переваги.

Цей сайт використовує cookies.

Дізнатися більше