2022-11-29 11:31:56

Токеноміка (tokenomics): що це і навіщо вона потрібна

Гроші — це, безперечно, не головне, але водночас це невід’ємна частина нашого життя. Ми використовуємо їх для покупки продуктів, одягу, медикаментів, нерухомості, авто, задоволення особистих потреб. Оборот фіатних коштів контролюють урядові органи у особі центробанків. Цей процес вивчає наука, яка називається грошово-кредитна політика.

У криптосвіті все влаштовано зовсім по-іншому. Тут люди можуть створювати власні мікроекономіки. Цифрові валюти вважаються децентралізованими активами і не контролюються державними органами. Дані про криптовалютні угоди фіксуються в блокчейні — безперервному ланцюжку блоків.

Наука, яка вивчає особливості поведінки цифрових активів у ширшій екосистемі, називається токеноміка.

Ми спробуємо пояснити, що таке токеноміка простою мовою і яку роль вона відіграє при інвестуванні.

Що таке Токеноміка

Основні особливості токеноміки

Токеноміка (tokenomics) – це економічна модель токена. Вона охоплює такі процеси, як запуск, керування, спалювання монет та інші дії, що відбуваються всередині мережі.

Чому токеноміка важлива під час інвестування? Тому що вона визначає привабливість валюти — стимули, які спонукають купувати та зберігати монети у гаманці.

Ми зібрали для вас ключові особливості токеноміки, які повинен знати кожен інвестор.

 • Кожний криптовалютний проєкт має свою токеноміку, як і кожна фіатна валюта має унікальну грошово-кредитну політику.
 • Модель токеноміки визначається розробниками криптовалюти ще при створенні протоколу та описується у технічній документації. Більшість показників вбудовується в код нового токена або монети.
 • Токеноміка розкриває ключові відомості про криптовалюту: розподіл, емісію токенів, ринкову капіталізацію, дефляційну та інфляційну модель.
 • Токеноміка визначає стимули, які впливають на те, як буде використовуватись токен, на скільки він буде корисним і чи буде в результаті попит на нього. Зверніть увагу, що попит та пропозиція мають ключовий вплив на вартість проєкту.
 • Грамотно описана токеноміка дозволяє контролювати інфляцію і підтримувати цінність проєкту.
 • Технічна документація зазвичай публікується у вільному доступі: на офіційному сайті проєкту, в експертних оглядах, блогах та соцмережах.
 • Токеноміка дозволяє інвесторам складати довгострокові прогнози та вдало вкладати гроші.
 • Відсутність токеноміки, неоднозначний або стислий опис економічної моделі можуть свідчити про шахрайство.

Що таке токеноміка простими словами? Це інструмент, який підвищує ймовірність успіху операцій, що здійснюються розробниками активів, майнерами, інвесторами. Якщо говорити про ширші масштаби, то токеноміка — це наука, яка допомагає створювати правила на ринку криптовалют та уникати хаосу.

Розподіл токенів

Розподіл токенів — це ключовий аспект, який безпосередньо впливає на розвиток та популярність проєкту. Якщо розробник не подбає про нього заздалегідь, мережу ніхто не зможе використати, а повноцінна криптовалюта так і не буде створена.

Ми підготували для вас підбірку найпоширеніших способів розподілу криптовалют:

 • Залучення інвестицій. Pre-seed, Seed Round, Private Sale та інші раунди отримання фінансування для стартапу.
 • Винагорода для команди. Розподіл токенів між засновниками проєкту, співробітниками, розробниками, маркетологами та іншими фахівцями, які беруть участь у запуску та просуванні мережі.
 • ICO. Спосіб, що передбачає продаж користувачам первинної пропозиції монет.
 • AirDrop. Роздача монет користувачам як винагороду за виконання нескладних завдань (підписку в соцмережах, ретвіти, написання коментарів тощо).
 • Майнінг. Майнери беруть участь у видобутку криптовалют та отримують винагороду у вигляді нових монет. Майнінг можливий лише за умови використання алгоритму консенсусу Proof-of-Work.
 • Стейкінг. Передбачає винагороду для користувачів, які утримують монети у своєму гаманці, підтримуючи безпеку мережі. Даний спосіб розподілу монет характерний для моделі Proof-of-Stake.

Токеноміка проєкту обов’язково повинна включати правила, за якими створюватимуться та розподілятимуться токени. У процесі боротьби за волатильність валюти важлива впевненість у тому, що монет для забезпечення пропозиції буде достатньо. У протилежному випадку спекулянти зможуть швидко збити ціну криптовалюти, купуючи і продаючи монети великими кількостями.

Емісія токена

Емісія або пропозиція токена — це ще один важливий показник tokenomics, на який інвестор повинен звертати увагу перед покупкою активу.

На сьогоднішній день існує три показники емісії:

 • Циркулююча пропозиція — токени, які знаходяться в розпорядженні користувачів (на гаманцях, аккаунтах бірж тощо).
 • Загальна пропозиція показує, скільки токенів вдалося видобути до певного моменту. Сюди входять токени, якими володіють користувачі, монети, заблоковані в рамках інвестиційної кампанії, спалені токени і т.д.
 • Максимальна пропозиція — кількість токенів, яка може бути емітована за весь період існування системи. Загальна емісія може бути необмеженою, як у Ethereum, та лімітованою, як у Bitcoin.

Потрібно розуміти, що штучно створений дефіцит робить проєкт привабливішим і позитивно впливає на його вартість.

Ринкова капіталізація

Що таке ринкова капіталізація та на що вона впливає?

Капіталізація – це ще один показник токеноміки. Він відображає загальну вартість коїнів з урахуванням їхнього поточного курсу на поточну дату.

Для визначення показника використовується формула:

ринкова капіталізація = циркулююча пропозиція × вартість криптовалюти

Чим вища ринкова капіталізація, тим більшим буде потенціал проєкту.

У ТОП-5 криптовалют за ринковою капіталізацією, за даними CoinMarketCap, входять проєкти:

 • Bitcoin;
 • Ethereum;
 • Tether;
 • Binance Coin;
 • USD Coin.

Капіталізація безпосередньо залежить від курсу криптовалюти. Якщо ціна знижується, цей показник також падає.

На етапі створення проєкту розробники мають спрогнозувати середнє значення ринкової капіталізації на кілька років вперед. Теоретичний показник також вважається частиною токеноміки проєкту та вноситься до технічного документа.

Дефляційна та інфляційна модель

Пояснюючи, що таке токеноміка та які показники вона включає, потрібно обов’язково згадати про інфляційну та дефляційну моделі.

Інфляційні криптовалюти мають багато спільного із фіатними валютами. Такі монети можна випускати у будь-якій кількості та у будь-який час. Це дозволяє контролювати попит та пропозицію у децентралізованому просторі.

Для інфляційної моделі характерна відсутність фіксованої максимальної пропозиції. Вона може бути визначена лише приблизно. Через деякий час розробники можуть випустити додаткову частину токенів, а потім ще частину. При цьому емісія може здійснюватися за графіком чи залежно від ситуації.

Дефляційна модель передбачає суворо обмежену максимальну емісію, яку неможливо змінити. Безпечне функціонування мережі забезпечується валідаторами. Пізніше до дефляційної моделі додалася ще практика знищення (спалювання) токенів.

Приклади токеноміки у дії

Пропонуємо розглянути токеноміку в дії. Для цього використаємо показники популярних криптовалют.

Bitcoin

Як працює токеноміка? Приклад Біткоїн:

 • емісія — обмежена 21 млн монет;
 • ринкова капіталізація — 318,1 млрд дол. (станом на 27 листопада 2022 року);
 • модель – дефляційна.

Нові монети надходять до мережі через винагороду за блок, перевірений майнером. Доступ до винагороди надається лише після того, як підтвердиться ще 101 блок. Подібну систему розробив винахідник Bitcoin Сатоші Накамото.

Ethereum

Приклад токеноміки Ефіріуму:

 • емісія — необмежена;
 • ринкова капіталізація — 148,9 млрд дол. (станом на 27 листопада 2022 року);
 • модель — інфляційна.

Після оновлення Ethereum, яке відбулося у вересні 2022 року, підтвердження нових блоків у мережі відбувається завдяки валідаторам, які зберігають монети на своїх гаманцях. Цей процес називається стейкінгом (абсолютна протилежність майнінгу). За підтвердження нових блоків стейкери одержують винагороду. Токеномікою Ефіру передбачено максимальний розмір винагороди за стейкінг у розмірі 18,1%. Для участі необхідно мати на рахунку не менше ніж 32 ETH.

Чому токеноміка важлива?

Токеноміка (tokenomics) однаково важлива як для творців токенів, так і для користувачів, які збираються інвестувати у неї гроші.

Розробникам токеноміка дозволяє створити мікроекономіку всередині Blockchain і окреслити майбутнє своїх проєктів. Якщо все зробити правильно, можна створити перспективну та високофункціональну платформу, яка буде широко використовуватись та стане привабливою для вкладників.

Інвесторам токеноміка криптовалют допомагає визначити перспективність проєкту, вирішити, чи варто вкладати в нього гроші чи ні. У технічну документацію вноситься, зазвичай, безліч різних показників, які допомагають зважити перспективи та ризики криптовалютного проєкту ще на стадії запуску. Правильно використовуючи токеноміку, можна скласти ціновий прогноз по тій чи іншій монеті чи токену на тривалий термін, зробити вдалу покупку ще на етапі ICO.

 • Показники емісії проєктів дозволяють оцінити пропозицію екосистеми та попит, який може на нього виникнути.
 • Інформація про розподіл допоможе дізнатися, яким способом можна отримати токен чи монету.
 • Оцінивши ринкову капіталізацію, можна визначити перспективність проєкту. Чим вищий цей показник, тим більшим буде потенціал токена.

Якщо ви вже розібралися, що означає токеноміка, що це за показники і хочете інвестувати частину заощаджень у криптовалюту, радимо скористатися послугами криптообмінника  ObmenAT24. На нашому сайті ви зможете здійснити обмін фіату на крипту онлайн або подати заявку на оффлайн-обмін. Для  покупки доступні такі популярні криптовалюти, як Bitcoin, Ethereum, Tether ERC 20, Tether TRC 20 та інші. Здійснити оплату можна з банківської картки або готівкою. Оперативність та безпеку гарантуємо!

Цей сайт використовує cookies.

Дізнатися більше